Ściany w drewnie

drewno

W oczach wielu z nas boazeria uchodzi za relikt przeszłości. Wydaje nam się, że mieszkania, w których ją wykorzystano zwyczajnie nie może być modne i stylowe. Nic bardziej mylnego! Drewno na ścianach bije obecnie rekordy popularności.

drewnoMożliwości jest całe mnóstwo, począwszy właśnie od boazerii, przez sklejkę, aż po fornir. Obecnie boazeria nie jest już lakierowana na wysoki połysk, a tym bardziej malowana. Dziś projektanci starają się podkreślać naturalną strukturę drewna przy wykorzystaniu bejc i matowych czy satynowych lakierów. Sporą popularnością cieszą się też delikatnie bielone boazerie, idealne do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim.

W przypadku forniru mamy jeszcze szersze możliwości. Wykonuje się z niego elementy o dużych rozmiarach, które pozwalają na pokrywanie dużych powierzchni. Oprócz klasycznych stylizacji z elementami umieszczonymi z pozycji pionowej, coraz częściej spotykamy układy poziome, a nawet takie, w których pionowe i poziome elementy tworzą ciekawe mozaiki.

Sklejka ma podobne właściwości, składa się bowiem z kilku warstw forniru. Jest jednak znacznie bardziej wytrzymała i odporna, przede wszystkim na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Można więc traktować ją jako materiał do zadań specjalnych i pracy w szczególnie trudnych warunkach.