Słowa kluczowe a pozycjonowanie sklepu internetowego

Pozycjonowanie sklepu internetowego to proces czasochłonny i długotrwały – zmieniające się algorytmy, wymagają od specjalistów nieustannego dopasowywania działań. Jednym z nich jest wybór i sprawdzanie pozycji słów kluczowych, dzięki którym możesz osiągnąć wysoką pozycję w rankingach wyszukiwania Google, a tym samym ułatwić klientom znalezienie swojej witryny. Sprawdź, co musisz wiedzieć o frazach, aby pozycjonowanie sklepu internetowego przyniosło efekty!

Czym są słowa kluczowe?

Aby zrozumieć rolę słów kluczowych w pozycjonowaniu sklepu internetowego, należy najpierw dowiedzieć się, czym tak naprawdę są. Choć pojęcie to jest doskonale znane specjalistom, to dla osób niezwiązanych z branżą marketingu internetowego może być niezrozumiałe. Keywords, słowa kluczowe lub frazy kluczowe to zapytania, które internauci wpisują w wyszukiwarce Google, szukając interesujących ich produktów i usług. Może to być zarówno sukienka Zara, jak i czerwona sukienka z Zary tanio Warszawa. Drugi przykład to tzw. long tail, czyli długi ogon. Takie frazy składają się z przynajmniej 3 słów.

Słowa kluczowe a pozycjonowanie sklepu internetowego

Odpowiednio dobrane i wykorzystane słowa kluczowe są niezbędne nie tylko w trakcie pozycjonowania sklepu internetowego, lecz także każdej innej strony. To właśnie dzięki nim zwiększasz widoczność swojej witryny w sieci, a tym samym ułatwiasz znalezienie jej potencjalnym i obecnym klientom. Jak dobrać właściwe frazy? Przede wszystkim dopasuj je do swojej branży – w końcu używanie hasła buty Warszawa jest całkowicie bezwartościowe dla firmy RTV i AGD. Wybieraj frazy i krótkie, i long tail. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie lokalnych słów kluczowych, np. poprzez dodanie do nich nazwy miejscowości czy województwa, w którym działasz. Nie zapomnij także o informacyjnych hasłach, np. jak wybrać odpowiedni sprzęt AGD.

Gdy już wybierzesz odpowiednie słowa kluczowe, należy zastosować je w pozycjonowaniu sklepu internetowego – zawrzeć je w opisach produktów, nagłówkach, adresach url, meta tagach, meta opisach i linkach zewnętrznych.

Sprawdzanie pozycji słów kluczowych

Pozycjonowanie sklepu internetowego nie polega wyłącznie na dobraniu odpowiednich fraz. Niezbędne jest także regularne sprawdzanie pozycji słów kluczowych. W końcu to od nich zależy, jak wysoko w rankingu wyszukiwarki Google znajduje się Twoja witryna, co z kolei bardzo często przekłada się nie tylko na ruch na stronie, lecz także zwiększenie sprzedaży. Jak w takim razie monitorować wybrane frazy? Masz kilka możliwości:

  • manualne sprawdzanie pozycji słów kluczowych – metoda ta polega na ręcznym, samodzielnym kontrolowaniu wysokości sklepu internetowego w wynikach wyszukiwania. Rozwiązanie to jest odpowiednie wyłącznie w przypadku kilku fraz i dużej ilości czasu.
  • darmowe narzędzia, dzięki którym łatwo i szybko sprawdzisz, na którym miejscu plasuje się Twoja witryna. Najpopularniejsze aplikacje i serwisy umożliwiają klientom skorzystanie z bezpłatnego okresu próbnego, trwającego z reguły 14 dni. Jeśli jednak Twój budżet jest ograniczony, skorzystaj z gspot – strony, w której wystarczy wpisać adres sklepu internetowego i daną frazę, aby po chwili otrzymać wynik.
  • płatne narzędzia do sprawdzania pozycji słów kluczowych powstały przede wszystkim z myślą o specjalistach SEO. Wśród nich znajdziesz między innymi Seo-stat czy Seostation, pozwalające na ciągłe monitorowanie wybranych fraz.
  • skorzystanie z pomocy profesjonalistów – na rynku działa wiele agencji, które każdego dnia nie tylko zajmują się pozycjonowaniem sklepu internetowego, lecz także oferują kompleksową opiekę nad witryną, w tym również sprawdzanie pozycji słów kluczowych. Decydując się na zatrudnienie specjalistów, możesz mieć pewność, że Twoja strona znajduje się w dobrych rękach.

Należy pamiętać, że pozycjonowanie sklepu internetowego to nie tylko słowa kluczowe. Proces ten obejmuje dziesiątki czynności, które wspólnie potrafią przynieść zaskakujące efekty.