Coraz częściej oprócz tradycyjnych źródeł ciepła w naszych domach pojawiają się rozwiązania nowoczesne. Do najbardziej popularnych nowoczesnych rozwiązań należą systemy solarne. Bardzo często są one stosowane łącznie z innymi źródłami ciepła. Często stosowanym rozwiązaniem jest łącznie kotła gazowego z kominkiem wyposażonym w płaszcz wodny plus słoneczne kolektory. Takie rozwiązania sprawdzają się bardzo dobrze. W czasie silnych mrozów kiedy awarii ulegnie jedno ze źródeł ciepła, właściciele domu na pewno nie będą marznąć do czasu usunięcia awarii. Systemy solarne mogą służyć nie tylko do podgrzewania wody, ale wchodzić także w skład instalacji centralnego ogrzewania.
Wydajny system solarny
Aby kolektory słonecznie wydajnie podgrzewały ciepłą wodę, muszą pod względem powierzchni zostać dostosowane do ilości ciepłej wody zużywanej przez domowników. Także instalacja, która składa się z różnych źródeł ciepła musi być odpowiednio zbudowana pod względem wydajności mocy kotła. Ważne jest zarówno wybranie kotła o odpowiedniej mocy jak też zamontowanie zasobnika o odpowiedniej pojemności. Pojemność zasobnika musi zostać dostosowana do powierzchni kolektorów. Tylko dzięki temu instalacja solarna będzie nie tylko wysoko wydajna, ale także jej żywotność będzie znacznie dłuższa.
Jak łączy się system solarny, kocioł i kominek?
Możliwości połączenia tych różnych źródeł ciepła w jeden system grzewczy są bardzo różne. Rozwiązaniem wybieranym najczęściej jest montaż zbiornika buforowego mającego dużą pojemność. Zastosowanie zbiornika buforowego pozwala na gromadzenie ciepła pochodzącego z kominka i systemu solarnego. Pojawia się jednak pytanie: jak zarządzać taką instalacją? Zarządzanie instalacją umożliwiają sterowniki. Mogą one kontrolować temperaturę, która panuje w buforze. W sterowniku znajduje się czujnik, który uruchomi kocioł grzewczy w przypadku, kiedy dostarczana ilość ciepła przez system solarny będzie zbyt mała, aby znajdująca się w instalacji centralnego ogrzewania woda miała pożądaną temperaturę. Decydując się na stosowanie różnych źródeł ciepła z systemem kolektorów słonecznych pamiętajmy, że pewne procesy możemy w nich regulować w ograniczonym zakresie. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup sterownika. Stosując je mamy pewność, że w domu przez cały czas będzie panowało przyjemne ciepło. Nigdy też nie zabraknie nam ciepłej wody.
Ogrzewanie domu wyłącznie przez energię słoneczną nie jest zbyt popularne w naszym kraju. O wiele częściej kolektory słoneczne służą nam do podgrzewania wody. Jest także coraz więcej osób, które decydują się na nietypowy system ogrzewania domu. Takim najbardziej popularnym, nietypowym systemem ogrzewania domu jest łączenie w jednej instalacji kolektorów słonecznych, kominka z płaszczem wodnym i kotła na przykład na gaz. Regulowanie procesów zachodzących z tak zbudowanej instalacji umożliwiają sterowniki. Wybór tych urządzeń jest obecnie bardzo duży; począwszy od najbardziej prostych do mocno zaawansowanych modeli wyposażonych w termostat strefowy.
8.Zalety kominka z płaszczem wodnym
Popularność kominków w ostatnim czasie jest bardzo duża. Niektórzy decydują się na budowę tradycyjnego kominka, gdyż sprawia im przyjemność siedzenie przy ogniu. Inni jednak wybierają kominek z płaszczem wodnym. Takie rozwiązanie ma więcej zalet. Nadal można posiedzieć wpatrując się w płonący ogień, a do tego można ograniczyć koszty ogrzewania domu.
Kiedy warto wybrać kominek z płaszczem wodnym?
Kominek z płaszczem wodnym może skutecznie ogrzać nie tylko pomieszczenie, w którym się znajduje, ale cały dom. Jest on zbudowany zupełnie inaczej niż tradycyjny kominek. Praktycznie cała komora spalania w takim kominku jest otoczona płaszczem wodnym. Ciepło z paleniska i gorących spalin jest odbierane przez wodę i przekazywane do instalacji grzewczej. Oczywiście wybierając to rozwiązanie musimy być przygotowani na wyższe koszty. Ale sprawność takiego kominka jest bardzo wysoka. Musimy także pamiętać o dobraniu mocy kominka do kubatury pomieszczenia, w którym będzie montowany.
Obsługa kominka z płaszczem wodnym
Kominek z płaszczem wodnym nie jest urządzeniem bezobsługowym. Codzienne rozpalanie kominka jest zadaniem najważniejszym. Mało przyjemną czynnością jest także opróżnianie popielnika z popiołu. Należy także czyścić komorę spalania i szybę oraz pamiętać o przygotowaniu zapasu opału. Pamiętajmy, że w kominku palimy tylko sezonowanym drewnem. Mokre drewno nie będzie się palić, będzie także oddawać znacznie mniej ciepła. W kominku palimy drewnem liściastym. Gatunki iglaste zawierają żywicę, do tego przy ich spalaniu wytwarza się duża ilość dymu. W efekcie częściej musimy czyścić kominek i szybę. Drewno możemy składować ułożone w stos i przykryte brezentem lub chrustem. Przenosimy je w pobliże kominka wcześniej. Dzięki temu znajdujące się w nim resztki wilgoci zdążą odparować zanim zaczniemy je rozpalać.
Czy pracą kominka można sterować?
Możemy kontrolować proces spalania drewna w kominku. Przy zakupie kominka z płaszczem wodnym musimy jednak pamiętać o kupnie sterownika. W zasadzie sterownik jest urządzeniem niezbędnym w przypadku kominka z płaszczem wodnym. Kominka nie da się bowiem wyłączyć, kiedy będzie nam za ciepło. Istnieje także ryzyko, że dojdzie do zagotowania się wody w otaczającym komorę spalania płaszczu wodnym. Sterownik zapobiegnie więc awarii kominka. Do tego jeśli nastąpi zanik prądu, odetnie on dopływ powietrza, zapobiegnie więc uszkodzeniu wkładu. Sterownik jest niezbędny także wtedy, kiedy włączymy kominek do systemu składającego się z kotła oraz systemu solarnego.
Kominek z płaszczem wodnym to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą mieć w swoim domu alternatywne źródło ciepła. Możemy go włączyć w instalację grzewczą oraz połączyć z system solarnym. Dzięki temu obniżymy koszty ogrzewania domu i przygotujemy ciepłą wodę do mycia. Proces spalania drewna, działanie zasobnika ciepłej wody i pompy obiegowej ciepłej wody umożliwi nam sterownik. Do wyboru mamy zarówno proste jak i mocno zaawansowane rodzaje sterowników do kominków z płaszczem wodnym.
Autor artykułu
Firma Tatarek, producent wysokiej sterowników do systemów solarnych.