Surowe elementy we wnętrzu nie muszą go ochładzać

Beton to niezwykle popularny materiał konstrukcyjny. Jest on mieszanką wody, piasku i cementu. Trudno jest sobie wyobrazić współczesne budownictwo bez betonu. Dzisiaj oprócz betonu konstrukcyjnego produkowany jest także beton architektoniczny. Jest on stosowany do produkcji elementów przeznaczonych do wykańczania wnętrz.

Beton architektoniczny w naszych wnętrzach

Beton architektoniczny staje się nie tylko modnym, ale także niezwykle chętnie stosowanym materiałem do wykańczania wnętrz biurowych i mieszkalnych. W nowocześnie urządzonych domach lub mieszkaniach coraz częściej zastępuje on tradycyjne ścienne płytki ceramiczne. Stanowi także świetną alternatywę dla terakoty czy innych materiałów do wykańczania posadzek. Z betonu architektonicznego można budować również wyspy kuchenne, zlewozmywaki, brodziki, blaty łazienkowe i kuchenne. Coraz częściej powstają z niego także meble. Wbrew pozorom elementy wykonane z betonu architektonicznego nie są zbyt ciężkie. Do tego nie muszą one występować jedynie w szarym kolorze, który jest typowy dla betonu. Betonowe ściany doskonale wyglądają w salonach, kuchniach i łazienkach. Do wyboru są dzisiaj nie tylko betonowe płyty z betonu, ale także betonowe tynki i farby. Efekt betonowej ściany lub podłogi można więc osiągnąć na kilka sposobów. Wybierając betonowy tynk lub farbę możemy uzyskać efekt błyszczącej lub matowej ściany/podłogi. Do betonowego tynku możemy dodać pigment w dowolnie przez siebie wybranym kolorze. Nie jest bowiem nigdzie powiedziane, że ściana o strukturze betonu koniecznie musi być w szarym kolorze.

Jak ocieplić wnętrze wykończone betonem?

Beton jest materiałem, który wprowadza do wnętrza chłodny klimat. Ale możemy je ocieplić wybierając dodatki w odpowiednich kolorach Szare betonowe elementy doskonale pasują zarówno do intensywnych, jak i przygaszonych barw. Decydując się na intensywne kolory nie przesadzajmy z ilością. Wystarczy jeden, na przykład czerwony. Idealne połączenie to beton plus metal lub szkło. Ale takie połączenie także będzie bardzo chłodne. Warto więc pamiętać, że beton doskonale wygląda w połączeniu z wikliną i drewnem. Jeżeli więc zależy nam na tym, aby nasz salon, kuchnia czy łazienka były bardziej przytulne i ciepłe, postawmy właśnie na dodatki wykonane z tych naturalnych materiałów. Wnętrze wykończone betonowym tynkiem, farbą lub płytami ocieplą także doniczkowe rośliny. Pamiętajmy także, że zastosowanie we wnętrzu dużej ilości tkanin także je ociepli.

Wykańczanie wnętrz betonem architektonicznym jest bardzo modne. Najczęściej betonowe wykończenia wybierane są przez właścicieli loftów, czyli wnętrz urządzonych w stylu industrialnym. Ale betonowa ściana sprawdzi się także we wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym. Beton możemy bowiem łączyć nie tylko z metalem i szkłem, ale także z drewnem czy wikliną. To rozwiązanie dobre dla osób, które chcą podążać za gorącym trendem wnętrzarskim, ale boją się, że ich mieszkanie będzie bardzo zimne. Takie połączenie sprawi, że wnętrze straci swój surowy charakter.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę MODERN CONCRETE specjalizującą się w produkcji betonu architektonicznego.