Świąteczne dekoracje a koszty reprezentacyjne

W okresie świątecznym wiele firm decyduje się na wprowadzanie do swojego wystroju świątecznych akcentów. Liczą na to, że klienci wprowadzeni w ten sposób w miły, świąteczny nastrój będą bardziej skłonni do korzystania z ich usług. Jest w tym sporo racji. Warto skupić się jednak nie tylko na korzystnych konsekwencjach świątecznych dodatków, ale i na związanych z tym kosztach.

1386022_easter_eggs_decorationNie wszyscy właściciele firm zdają sobie sprawę z tego, że wydatki poniesione w związku z zakupem świątecznych ozdób do firmy mogą być traktowane jako koszt uzyskania przychodu. Oznacza to, że można odliczyć je od podatku.

Za elementy dekoracyjne uznaje się między innymi cięte kwiaty, choinki, koszyczki i inne akcesoria związane tematycznie ze świętami. Do tej grupy można zaliczyć również zakup kostiumu świętego Mikołaja i opłacenie pracownika, który wcieli się w jego rolę. Wszystko to są to tak zwane koszty reprezentacyjne, ponoszone w celu stworzenia pozytywnego wizerunku firmy w oczach klientów, którzy odwiedzają jej siedzibę.

Są jednak i takie koszty reprezentacyjne, których nie można odliczyć od podatku. Należą do nich chociażby napoje i jedzenie serwowane gościom w czasie spotkań promocyjnych.