Świece zapachowe – dekoracja, aromat, nastrój

Świece zapachowe to obecnie bardzo popularny dodatek, który urozmaica domowe wnętrza – nie tylko swoim pięknym zapachem, ale i wyglądem, ponieważ coraz więcej produktów tego rodzaju posiada wygląd ekskluzywnych bibelotów. Piękne, grube szkło o różnych fakturach, albo ciekawie zdobione formy z wosku, przyozdobione muszelkami, ziarnami kawy, suszonymi owocami, kwiatami… Dla minimalistów są i bardzo proste, eleganckie świece, o nienagannej prezencji. W każdym swoim wydaniu stanowią one bardzo dobry pomysł na prezent – dla kogoś lub dla samego siebie. Wróćmy jednak na chwilę do ich tradycyjnych właściwości, czyli dostarczania zapachu i odświeżania pomieszczeń. W jaki sposób można to wykorzystać?

Węch i jego właściwości

Od wieków wiadomo, że człowiek bardzo dobrze reaguje na piękne aromaty. Jedne sprawiają, że zyskuje lepszy nastrój, inne wprowadzają go w stan skupienia, jeszcze inne oddziałują niemal jak afrodyzjak. W końcu węch to nasz najstarszy i najbardziej czuły zmysł. Aby skosztować takich właściwości zapachów, nie zawsze potrzebne są naturalne olejki aromatyczne w płynie. Czasami wystarczy dobrać odpowiednie świece zapachowe.

Sztuka aromaterapii

Aromaterapia jest pewną formą naturalnej medycyny, która zakłada, że kiedy cząsteczki zapachowe dostają się do organizmu przez wdychanie, inhalację, albo przez skórę (podczas kąpieli, masażu, czy okładów), oddziałują one na niego w określony sposób, w zależności od rodzaju. Większość z przyjemnych zapachów działa kojąco, uspokajająco, poprawia nastrój, a także przeciwdziała stanom zapalnym i zakażeniom bakteryjnym. Redukują one także zmęczenie i poprawiają funkcje systemu immunologicznego. Jak więc widać, wdychając piękne zapachy można odnieść same korzyści.

Pochodzenie zapachów

Czy to olejki z apteki, czy naturalne świece zapachowe, większość aromatu w tego typu esencjach pochodzi z roślin olejkodajnych – ich liści, nasion, kory, kwiatów, czy nawet korzeni. Najczęściej nie są to jednorodne substancje, a ich mieszaniny, w których znajdują się między innymi ketony, estry, czy aromatyczne alkohole. Nie nadają się one do wykorzystania w konwencjonalnej medycynie, ale w tej niekonwencjonalnej – jak najbardziej. Na co dzień możemy wykorzystać te właściwości chociażby przez zapalanie świeczki o zapachu cytrusów, kiedy ogarnia nas jesienna chandra i ospałość, o zapachu róży lub jaśminu, kiedy zależy nam na wyjątkowym klimacie w sypialni, albo lawendowej, kiedy chcielibyśmy szybko zasnąć a sen nie przychodzi. To nieinwazyjne, a często bardzo skuteczne sposoby.