Istnieje wiele różnych form dbania o świeżość w pomieszczeniach, z których codziennie korzystamy. Wiele osób decyduje się na gotowe odświeżacze powietrza, np. w specjalnych sprayach, tymczasem o wiele zdrowszym i często przyjemniejszym dla naszych odczuć rozwiązaniem będą po prostu olejki eteryczne. Zanim je jednak zastosujemy, musimy poznać kilka podstawowych zasad.
Olejki bardzo często mają nie tylko zastosowanie odświeżające, ale również związane z oddziaływaniem na nasz umysł. To sprawia, że mogą działać relaksująco czy pobudzająco, zależnie od tego, jaki zapach wybierzemy. Sprawdźmy, jak dobierać olejek eteryczny do naszego domu czy biura.
Jakość olejku jest istotna
Zanim zdecydujemy się na ulubiony zapach, powinniśmy wybrać odpowiednie olejki eteryczne. Bardzo istotna jest ich jakość – muszą być wytwarzane najlepiej z ekologicznych materiałów, a dodatkowo posiadać certyfikat jakości oraz odpowiednią czystość, zwaną czystością klasy terapeutycznej. Oznacza to, że mogą być bezpiecznie stosowane np. w aromaterapii czy pielęgnacji dla zdrowia naszego ciała i umysłu. Olejki syntetyczne są bowiem nie tylko bezwartościowe, ale również nierzadko podrażniają skórę czy układ oddechowy z uwagi na swój skład.
W biurze i gabinecie
Jeśli pragniemy pozostać w stanie skupienia, a jednocześnie odświeżyć zapach w mieszkaniu i uniknąć stanów depresyjnych związanych np. z długim czasem pracy, doskonałym wyborem będzie dla nas olejek eteryczny bazyliowy. Będzie on dodatkowo przeciwdziałał migrenom i poprawiał koncentrację, jednocześnie odstraszając insekty. Działanie odświeżające wykazuje również olejek eukaliptusowy, który orzeźwi organizm po wielu godzinach pracy, a jednocześnie pomoże, gdy mamy zatkany nos. Możemy zastosować go również w kąpieli, jeśli potrzebujemy odświeżenia.
Relaks w sypialni
Co jednak, gdy zależy nam przede wszystkim na wygodnym relaksie we własnym łóżku? W takim przypadku warto wybierać nieco inne olejki eteryczne, które będą łagodziły napięcie związane z obowiązkami całego dnia, a przy okazji świetnie wpłyną również na jakość snu. Jednym z polecanych olejków jest ten geraniowy, który będzie nas odprężał, usuwał wahania nastroju spowodowane przeciążeniem np. w pracy, a przy okazji… poprawi jakość życia intymnego. Z kolei olejek z drzewa różanego możemy dodać również do relaksującej kąpieli – będzie nas uspakajał i łagodził napięcie, ale też świetnie wpłynie na skórę. Nie można zapomnieć również o olejku lawendowym, który sprawdzi się też w przypadku nastolatków przed trudnymi egzaminami czy w sytuacji, gdy czujemy się przemęczeni i cierpimy na bezsenność.