Szafki BHP w Twojej firmie

Standardowym wyposażeniem każdej firmy powinny być metalowe szafki ustawione w wyodrębnionym pomieszczeniu, czyli szatni. Tego typu meble powinny spełniać wymagania ustalone w przepisach BHP.

Komfort i odpowiednia segregacja

W różnych firmach stosuje się odmienne zalecenia dotyczące szafek. Wszystko zależne jest od branży i potrzeb pracowników. Najlepiej przed wyborem odpowiedniej szafki skonsultować się z inspektorem BHP. To da pewność, jaki rodzaj mebli będzie najbardziej odpowiedni.

Ogólne przepisy BHP regulują m.in. w jaki sposób meble powinny być rozmieszczone w pomieszczeniu. Szerokość między dwoma rzędami poustawianych szaf nie powinna być mniejsza niż 1,5 m. Taką samą szerokość muszą mieć też główne przejścia. Przejście między ścianą a szafkami powinno z kolei wynosić 1,1 m. Normy regulują także obowiązkowe wyposażenie i gabaryty szafek BHP. Meble takie powinny zawierać m.in. wieszadła umieszczone na stałe na środku ścian, poprzeczną belkę do wieszaków, półkę i przegrodę dzielącą szafkę na pół (przegroda jest przydatna do rozdzielania odzieży brudnej i czystej).

Szatnie, w których ustawione są szafki BHP, powinny być suche. Można urządzać je w piwnicach, muszą być jednak odpowiednio odizolowane – zarówno przed wilgocią, jak i przed nadmierną utratą ciepła. Istnieje także przepis mówiący o tym, że w szatni powinno się ustawić miejsca siedzące dla co najmniej 50% pracowników obecnych na jednej zmianie.

Szafki robocze

Zwykle metalowe szafki kojarzy się z zakładami pracy. Nic dziwnego, każdy pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia odpowiednich warunków do przechowywania odzieży roboczej i obuwia roboczego. Szafki BHP mogą być jednak z powodzeniem wykorzystywane także w innych miejscach. Często można je spotkać w warsztatach lub pomieszczeniach socjalnych. Są użyteczne także na basenach lub w klubach fitness. Szafki metalowe produkowane przez firmę met-pol.pl są stabilne i mają solidną konstrukcję. Dlatego chętnie wykorzystywane są w szatniach szkolnych.

Niewątpliwą zaletą szafek metalowych jest łatwość ich montowania i rozmontowywania. Dzięki temu łatwo je przewozić i ustawiać w różnych miejscach, w zależności od potrzeb. Łatwo się o nie dba – są bardzo wytrzymałe i można je szybko wyczyścić. Mitem jest, że szafki BHP muszą być szare i brzydkie. Obecnie można spotkać różne wzory metalowych mebli. W firmie met-pol.pl produkuje się szafki w różnych kolorach i kształtach. Można je zatem dobrać tak, by pasowała do wystroju wnętrza. W klubach fitness meble ustawione w szatniach często mają wesołe kolory i nowoczesny design.

Odpowiednie zabezpieczenie

Szafki BHP służą przechowywaniu odzieży i różnych osobistych sprzętów, muszą być zatem stosownie zabezpieczone. Kiedyś do zamykania szafek BHP służyły kłódki, obecnie odchodzi się od tego sposobu. Dziś najczęściej montuje się zamki patentowe, które wyglądają o wiele bardziej estetycznie.