Systemy miejskie charakteryzują się centralizacją. Miejska sieć dostarcza nam ciepło w chłodniejsze dni. Nie mamy dużego wpływu na nasze źródło ciepła.
Otrzymujemy gotowe rozwiązanie, które wiąże się z określonymi kosztami. Jeżeli jednak budujemy właśnie dom, stajemy przed szeregiem decyzji. Jedną z nich zostaje wybór naszego ogrzewania.
Piecyki i kominki
Najpopularniejsze rozwiązania to tzw. piece c.o. (centralnego ogrzewania). Możemy wykorzystać tutaj węgiel, drewno oraz bardziej ekologiczne rozwiązania (biomasa). Sporym uznaniem cieszą się również piece gazowe. Dużą korzyścią tego typu rozwiązań jest ekonomia. Kotły nie zajmują dużej przestrzeni, dostarczają nam ciepła w potrzebie oraz są tanie w utrzymaniu. Stanowią zatem naturalny wybór większości użytkowników.
Pompy ciepła
Druga grupa zyskująca stale nowych zwolenników to pompy ciepła. Przed ich zakupem, musimy określić nasze zapotrzebowanie na ciepło (co zresztą powinniśmy uczynić również przed nabyciem pieca). Jest to źródło przyjazne dla środowiska, nowoczesne oraz niezwykle wydajne. Często spotyka się instalacje współpracujące z innymi. W takim wypadku pompy ciepła są źródłem rezerwowym, wykorzystywanym przy największych mrozach.
Bycie ,,eko” nie jest łatwe…
Główną zaletą odnawialnych źródeł energii są liczne dotacje. Ich dostępność zmienia się jednak okresowo. Przepisy regulują opłacalność OZE oraz stopień zainteresowania tego typu technikami. Kolektory słoneczne do niedawna były bardzo atrakcyjną opcją pomocniczą (instalowaną na przykład na dużych blokach mieszkalnych). Obecnie ich znaczenie zmniejszyło się diametralnie.
Musimy pamiętać również o tym, że nasze warunki geograficzne nie pozwalają na pełne wykorzystanie paneli słonecznych. Z tego tytułu, w okresie zimowym i tak musimy korzystać z czegoś innego (co więcej, kolektory nie zapewnią nam w pełni ciepła nawet latem). Inwestycje tego typu muszą zostać poparte dokładną analizą. Ocenia się w niej czas zwrotu inwestycji oraz realne korzyści.
Analiza ekonomiczna
Możemy preferować określone rozwiązania, ale decydującym czynnikiem będzie i tak ekonomia. Ogrzewanie musi być przede wszystkim atrakcyjne finansowo oraz skuteczne. Dlatego też warto zastanowić się nad wyborem odpowiednich urządzeń grzewczych. Stworzenie precyzyjnego, dokładnego systemu pozwoli nam na minimalizację kosztów. To z kolei zadanie dla profesjonalnych projektantów.