Tokarka uniwersalna – charakterystyka i wyposażenie maszyny

Mianem tokarki uniwersalnej określa się dziś podstawowe, w pełni niezawodne urządzenie do tzw. obróbek walcowych i kołnierzowych. Maszyna tej klasy umożliwia przedsiębiorcom tworzącym części i detale, wykonanie ich z największą precyzją, tak, by idealnie pasowały do ich późniejszego wykorzystania.

Czym charakteryzuje się tokarka uniwersalna?

Poszukując takiego sprzętu powinniśmy się upewnić, czy wybrana przez nas tokarka uniwersalna, podobnie jak model wzorcowy z fabryki TOS Trens (do kupienia np. w CHMPolska), posiada:

  • Silnik główny o mocy przynajmniej 15 kW
  • Przelot trzykrotnie łożyskowanego wrzeciona ze stali nierdzewnej – 92mm
  • Duży zakres obrotów, najlepiej w przedziale do 14 do 1400 obrotów na minutę
  • Osiąganą dokładność obróbki IT7 oraz dokładność geometryczną STN ISO1708
  • Masywną konstrukcję oparta na jednolitym odlewie żeliwnym (zapewnia on maksymalną wytrzymałość maszyny i jej stabilność)
  • Posuw szybki na obu osiach
  • Hartowane łoże na głębokości 2 mm i min 55 Hrc
  • Oraz duży zakres wyposażenia normalnego (w zestawie) oraz specjalnego, które w razie potrzeby można dokupić

Uniwersalna tokarka powinna być też, podobnie jak w w/w przykładzie wyposażona w takie parametry techniczne, które pozwalają na dokładną obróbkę zarówno wykańczania zewnętrznych i wewnętrznych powierzchni, jak i tzw. obróbkę zgrubną.

Jakie powinno być wyposażenie tokarki?

Wszystko zależy oczywiście od konkretnego jej modelu, ale co do zasady, profesjonalne maszyny do obróbki metalu będą miały na swoim wyposażeniu tzw. normalne akcesoria i podzespoły, jak i wyposażenie dodatkowe, które częściowo może się znajdować w komplecie, albo w razie potrzeby będzie je można osobno kupić. W standardzie będą to: tuleje redukcyjne, system chłodzenia kieł stały, dobrej klasy oświetlenie halogenowe, pojemnik na wióry pozostające po procesie toczenia, składana rączka do wygody obsługi osi X, komplety zabezpieczających osłon i do maszyny i do przewodów, dźwignia wyłączająca przekładni służącej do nacinania gwintów oraz oczywiście dokumentacja techniczno-ruchowa.