Trwałe i nowoczesne elewacje z cegły

cegła

cegłaDobra elewacja chroni i ociepla dom, stanowi izolację akustyczną oraz znacząco wpływa na estetykę i wygląd budynku. Jednym z najczęściej ostatnimi czasy stosowanym materiałem do wykonywania efektownych elewacji jest cegła.

Główną zaletą stosowania ceramiki budowlanej są przede wszystkim swobodne możliwości kształtowania elewacji. Poza tym można ją łączyć z innymi materiałami np. z drewnem lub kamieniem. Pierwsze połączenie podkreśla tradycyjne budownictwo, szczególnie, gdy użyje się ręcznie formowanych cegieł licowych i naturalnego koloru desek. Z kolei drugie połączenie sprawdza się zarówno we współczesnych aranżacjach, jak
i w tradycyjnym stylu. Przykładowo zastosowanie gładkich, czarnych cegieł klinkierowych i płyt granitowych podkreśli nowatorskość projektu i nada nietuzinkowego charakteru samemu budynkowi. Cegła klinkierowa dobrze wygląda też w połączeniu ze zwykłym tynkiem, w jasnych, łagodnych i pastelowych kolorach.

Fasada budynku wykonana z cegieł elewacyjnych nadaje mu wytwornego, solidnego wyglądu. Charakteryzuje się także dużą uniwersalnością – idealnie wkomponowuje się zarówno w sielską atmosferę wsi, jak i w rytm wielkomiejskiego ruchu. Ponadto elewacje wykonane z odpowiednich cegieł mogą służyć długie lata bez konieczności ich odnawiania.

Niektórzy producenci oferują w sprzedaży ceramikę budowlaną, która jest w pełni naturalna i ekologiczna. Dodatkowym atutem cegły elewacyjnej jest fakt, iż jest bardzo wytrzymała, trwała na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych oraz ognioodporna.

Oferty produktowe i kolorystyczne cegieł elewacyjnych są stale poszerzane i rozwijane. Wciąż prym wiodą tradycyjne cegły klinkierowe, jednak ostatnio na rynku polskim pojawiły się ich uszlachetnione wersje – cegły klinkierowe angobowane. Dostępne w pięciu kolorach, sygnowane marką Lode Premium, posiadają podwyższoną klasę parametrów technicznych. Interesującą opcją elewacyjną dla budynków utrzymanych w tonie nowoczesnej aranżacji są także bardzo cienkie i płaskie cegły, przypominające cieniutką belkę.

Ceramikę budowlaną można wykorzystać do pokrycia całej elewacji budynku, jednej kondygnacji lub tylko niewielkich fragmentów. Ostatnia forma jest bardzo atrakcyjną opcją dla wszystkich tych, którzy pragną podkreślić wygląd konkretnych elementów architektonicznych lub określonych fragmentów samej bryły. Z racji tego, że cegły elewacyjne są odporne na zabrudzenia, dobrze sprawdzają się także na cokołach, kominach, słupach i schodach.