Używany samochód firmowy – o to musisz zadbać

W dzisiejszych czasach oprócz samych umiejętności, w biznesie liczy się mobilność. Prowadzenie własnej firmy bez samochodu jest praktycznie niemożliwe. Jak się okazuje, coraz większa część młodych przedsiębiorców zdaje sobie z tego sprawę i decyduje się na zakup auta firmowego. Jak pokazują statystyki, wielu z nich decyduje się na zakup samochodu używanego. Niestety często potem bywa, że samochód traktowany jest po macoszemu i nie dba się o jego stan techniczny. Dziś podpowiemy, o które komponenty warto zadbać, aby samochód służbowy służył nam jak najdłużej.

Pamiętaj o halogenach!

Reflektory samochodu to jedna z najistotniejszych części odpowiedzialna za widoczność na drodze. W samochodach firmowych często mamy do czynienia z nadmierną eksploatacją tego elementu. Podróże, delegacje, korki czy wyjazdy integracyjne – wszędzie tam, gdzie udajemy się naszym autem służbowym, potrzebne nam będzie niezawodne oświetlenie. Na rynku samochodowym najczęściej spotyka się trzy rodzaje żarówek:

  • halogenowe

  • LED

  • xenonowe

Które wybrać? Naszym zdaniem, najłatwiej dostępnym i skutecznym rozwiązaniem będą halogenowe żarówki samochodowe H7. Czym dokładnie jest ten rodzaj oświetlenia? Otóż ten typ oświetlenia to zmodernizowana, wydajniejsza wersja zwykłych żarówek halogenowych. Jak wynika z testów, żarówki samochodowe H7 świecą znacznie mocniej niż swoje starsze odpowiedniki. Dokładne pomiary wskazują na nawet 50% większą skuteczność (silniejszy strumień świetlny o 1500 lumenów). Niestety wiele starszych samochodowych modeli wyposaża się w leciwe żarówki typu h4 i należy się ich jak najszybciej pozbyć.

Niezawodne zawieszenie

W przypadku tego elementu nie zawsze potrzebna jest natychmiastowa wymiana, ale warto zaraz po zakupie samochodu używanego sprawdzić jego stan techniczny. Dokonując przeglądu zawieszenia, musimy skupić się głównie na stanie amortyzatorów i sprężyn – to one odpowiedzialne są za ciszę oraz bezpieczeństwo, nie tylko podczas jazdy na nierównościach.

Świece zapłonowe

Wbrew pozorom to jeden z bardziej istotnych elementów w prawidłowej pracy samochodu. Aby nasz silnik działał bez zastrzeżeń, musimy wymienić świece iskrowe. Oczywiście tylko wtedy, gdy decydujemy się na samochód firmowy z dieslem. Sama wymiana należy do mało skomplikowanych, więc wystarczy kupić nowe świece, a montażu można będzie dokonać od ręki. Jak ważna jest wymiana świec możemy dowiedzieć się, dopiero kiedy je zignorujemy. Uszkodzona uszczelka głowicy w połączeniu z pękniętymi pierścieniami to koszt sięgający nawet 2000 złotych! Jak zawsze okazuję się więc, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.