Wentylacja zwiększa komfort życia

Upały w okresie letnim stają się w mieszkaniach i domach starszego typu nie do zniesienia. Niegdysiejsze normy dotyczące wentylacji budynków i pomieszczeń nie zakładały tak znaczącego podniesienia temperatur w naszej strefie klimatycznej dlatego też nie uwzględniano montażu instalacji wentylacyjnej jeszcze na etapie budowy. Dzisiejsi użytkownicy aż nadto doświadczają tego braku, a są też i tacy, którzy z reguły z przyczyn ekonomicznych nie uważają za stosowne montowanie systemu wentylacji w nowych domkach jednorodzinnych. Niestety otwieranie okien w nocy czy też stosowanie prozaicznych wiatraków przynosi ulgę krótkotrwałą za to mocno kosztowną biorąc pod uwagę zużycie prądu przez takie urządzenia.

Warto jednakże wiedzieć, iż nawet w starym budownictwie może być zamontowana wentylacja mechaniczna bardzo wydatnie podnosząca komfort przebywania w danych pomieszczeniach poprzez utrzymywanie w ich wnętrzu optymalnej temperatury i wilgotności powietrza.

Instalacja wentylacji w starym budynku

Montaż instalacji wentylacyjnej w starym budownictwie jest jak najbardziej zasadny i możliwy do wykonania. Niekoniecznie kanały wentylacyjne trzeba ukryć w ścianach co jest faktycznie dość kosztowne, ale jeśli pomieszczenia są wysokie wówczas kanały można umieścić pod sufitem, a następnie zabudować je np. płytami kartonowo-gipsowymi. Idealnym miejscem jest też poddasze nieużytkowe.

Przed podjęciem decyzji o sposobie wykonania prac warto skonsultować się z projektantem. Pomocnym doradcą będzie również firma specjalizująca się montażu instalacji mechanicznej oraz opracowująca dokumentację techniczną. Najprościej znaleźć taką firmę wpisując w wyszukiwarce hasło wentylacja Częstochowa lub dobierając inne pasujące sobie miasto.

Inne zalety wentylacji mechanicznej

  • Dobre wentylowanie pomieszczeń i utrzymywanie wewnątrz właściwej temperatury
  • Usuwanie nadmiaru wilgoci
  • Usuwanie nieprzyjemnych zapachów
  • Korzystne środowisko dla alergików
  • Zmniejszenie kosztów ogrzewania

Planując remont domu warto wziąć pod uwagę bardzo istotną dla komfortu życia funkcję przepływu powietrza i zainwestować w montaż wentylacji mechanicznej.