Założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej to ogromne wyzwanie, szczególnie dla początkującego i niedoświadczonego właściciela. Wielu rzeczy musi uczyć się na bieżąco, bacznie obserwować konkurencję i reagować na spadki sprzedaży towarów lub usług. Niestety na początku większość decyzji podejmuje pod wpływem impulsu, na podstawie mylnej intuicji i podpowiedzi znajomych z branży. Zazwyczaj dokonane wybory nie należą do udanych i trzeba ponosić ich konsekwencje. W najgorszym przypadku brakuje przychodów, pensje dla pracowników zostają zatrzymane, przybywa niecierpliwych wierzycieli oraz ponagleń. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest wnioskowanie o kredyt firmowy na dobrych warunkach i bez ukrytych opłat. Czym kierować się podczas wyboru produktu idealnego? Jak uniknąć błędów i cieszyć się przypływem gotówki w krótkim czasie?
Kłopoty gospodarcze, załamanie ekonomiczne oraz wszechobecny kryzys powodują, że niektórzy przedsiębiorcy nie są w stanie sprawnie funkcjonować. Brakuje im pieniędzy na zakup towarów, zorganizowanie skutecznej i kreatywnej reklamy, zwalczanie rywali biznesowych oraz pomysłów na przyciągnięcie całej rzeszy klientów. Jednym z prostszych sposobów na uzyskanie potrzebnych pieniędzy jest złożenie wniosku w banku o przyznanie finansowania. Wiadomo, że trzeba przejść kilka etapów procedur i formalności, ale w efekcie na konto trafią fundusze niezbędne do dalszego prosperowania. Obecnie dostępnych jest mnóstwo ciekawych ofert, każda zapewnia stabilne i niezmienne oprocentowanie, brak ukrytych kosztów oraz dogodne płatności ratalne. Okazuje się jednak, że rzeczywistość bywa różna.
Aby nie martwić się o konsekwencje umów kredytowych dobrze jest poznać opinie konsumentów, recenzje oraz rankingi, przeczytać wewnętrzne regulaminy banku i zaczerpnąć informacji u specjalistów do spraw ekonomii lub doradców finansowych. Kredyt dla firm to nie tylko dokumentacja do załatwienia, ale również nadzieja na spokojną przyszłość, możliwość rozwoju oraz uzyskania zabezpieczenia finansowego na kilka kolejnych lat. Tak naprawdę cele pożyczkowe są bardzo różne i zwykle uzależnione od bieżących potrzeb i oczekiwań (np. wymiana uszkodzonego sprzętu, przyjęcie dodatkowego personelu, utworzenie nowych stanowisk pracy, otwieranie oddziału czy rozbudowa siedziby głównej). Ze względu na odmienne branże oraz specyfikę każdego biznesu do dyspozycji oddaje się naprawdę wiele produktów.
Na zakończenie trzeba powiedzieć, że największym atutem kredytów firmowych jest elastyczność, możliwość negocjacji niektórych warunków, dogodne raty dobrane do osiąganych przychodów oraz opcje dodatkowe (konto internetowe, wnioski składane online, bezpłatna aplikacja mobilna). Bez wątpienia jednak lepiej zachować zdrowy rozsądek, dokładnie przeanalizować zaproponowane udogodnienia i skonfrontować je z ofertą konkurencji. Oczywiście wybór należy do samego przedsiębiorcy i to on powinien najlepiej wiedzieć czego przede wszystkim potrzebuje jego zadłużona lub upadająca firma.