Wszystko o słupkach drogowych metalowych

Wybór akcesoriów drogowych jest szeroki. Dotyczy to wszystkich produktów i ich poszczególnych podkategorii. Słupki drogowe metalowe to jedna z najbardziej pojemnych kategorii. Dzięki wielu odmianom i możliwościom ich prawidłowy dobór i dostosowanie do konkretnej sytuacji jest znacznie łatwiejsze. Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność i zalety słupków metalowych, należy zapoznać się z ich cechami. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Cechy charakterystyczne słupków drogowych metalowych

Słupki drogowe to wszechstronna grupa produktów. Przykładem są pachołki, które mają możliwość dopięcia łańcuszka, inne są wykonane z elastycznych materiałów, aby nie powodowały uszkodzeń przy kontakcie z pojazdem, a jeszcze inne mają możliwość składania z blokadą na kluczyk. Jednak najbardziej popularnym i najczęściej używanym typem są metalowe słupki drogowe. Wspólną cechą wszystkich słupków drogowych jest ich brak mobilności, a jednocześnie dobra stabilność. Są idealnym akcesorium drogowym w sytuacjach, gdy dany teren musi być odgrodzony na stałe, a nie okresowo. Metalowe słupki drogowe montuje się bezpośrednio na gruncie, najczęściej za pomocą specjalnych śrub mocujących lub betonując podstawę słupka metalowego w ziemi. 

Metalowe słupki ostrzegawcze są trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne ani termiczne. Dzięki temu można je umieszczać w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych, mrozu, śniegu czy deszczu. Dodatkowo, gdy samochody stykają się z metalowymi słupkami ostrzegawczymi, elementy nie ulegają uszkodzeniu i zazwyczaj nie wymagają naprawy ani wymiany. Taki kontakt zwykle pozostawia jedynie ślady na pojeździe. Metalowe słupki drogowe dostępne są w kilku kolorach i można je uzupełnić elementami odblaskowymi.

Gdzie mogą być stosowane słupki drogowe metalowe

Metalowe słupki drogowe mają wiele zalet. Dlatego często wykorzystuje się je do wykonania trwałego ogrodzenia lub do oznaczenia ciągów komunikacyjnych. Najczęstszym i najbardziej popularnym zastosowaniem metalowych słupków ostrzegawczych jest oddzielenie ruchu drogowego i pieszego oraz pieszych i rowerzystów na chodnikach oraz ścieżkach rowerowych. Jest to rozwiązanie, które w tych przypadkach zapewnia maksymalne bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg. Ponadto na krawędzi chodnika często umieszczane są metalowe słupki drogowe zapobiegające wjeżdżaniu tam samochodów. Podobnie słupki drogowe są używane przy wejściu na deptak. Jest to praktyczne rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo pieszych w określonych obszarach ruchu. Metalowe słupki ostrzegawcze uniemożliwiają pojazdom przejeżdżanie przez nie, o ile znajdują się wystarczająco blisko siebie. Dodatkowo metalowe słupki drogowe nie pozwalają na parkowanie pojazdów w miejscach do tego nieprzeznaczonych.