Wybór zbiornika na ścieki

Dom to jedna z najważniejszych inwestycji. Często zdarza się, że wybudowany wymarzony dom jest już miejscem, gdzie chce się mieszkać całe życie.

Dlatego decyzje podjęte w sprawie gospodarowania domu powinny być przemyślane. W przypadku gospodarstw domowych niepodłączonych do systemu kanalizacyjnego należy wybrać kupno między zbiornikami na szambo wykonane z betonu albo plastiku.

Pierwszy wybór zachęca nie tylko niską ceną, ale także swoją wytrzymałością. Zbiorniki na nieczystości wykonane z betonu uważane są za najbardziej tradycyjne. Materiał ten zyskuje uznanie w budownictwie głównie ze względu na trwałość. Duży ciężar takiego zbiornika umożliwia przemieszczenie się go w ziemi w przypadku działań wód gruntownych, które mogą napierać na zbiornik. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że zbiornik powinien zostać umieszczony w odpowiednio przygotowanym dole. Wytrzymałość zbiornika betonowego pozwala na budowę nad zbiornikiem różnych dodatkowych elementów gospodarstwa domowego, na przykład garażu czy warsztatu. Duży ciężar jest wadą w kwestii transportu, które tylko specjalnie wykwalifikowane i przygotowane pojazdy mogą podjąć się próbie jego przemieszczenia. Jest to jedna z nielicznych wad takiego rozwiązania. W przypadku możliwości podłączenia się do systemu kanalizacyjnego, można niepotrzebny już zbiornik wykorzystać w inny sposób – przykładowo jako zbiornik do gromadzenia wody deszczowej.

Zbiorniki na szambo wykonane z odpowiednich mieszanek plastiku są w pełni odporne na korozję i ważą dużo mniej, niż ich betonowe odpowiedniczki. Z tego względu montaż i transport jest dużo łatwiejszy. Istnieje nawet możliwość samodzielnego jego zamontowania, co w przypadku zbiorników betonowych nie jest możliwe. Można w ten sposób oszczędzić na koszta wynajęcia odpowiednich osób. Niestety cena nie jest już tak atrakcyjna – może przekraczać nawet kilkukrotnie cenę zbiornika betonowego. Dodatkowo wody gruntowe mogą skutecznie oddziaływać na plastikowy zbiornik. Wytrzymałość uniemożliwia inwestycję nad powierzchnią tego zbiornika, który nie jest tak wytrzymały, jak w przypadku pierwszej zaproponowanej opcji.

Decyzję na temat wyboru zbiornika powinno się oprzeć na swoich indywidualnych potrzebach. Cenę plastikowego zbiornika można wyrównać samodzielnym montażem, miejsca o niskim poziomie wód gruntowych są dla nich idealne. Jednak w przypadku drugiej sytuacji oczywistym wyborem będzie zdecydowanie się na zbiornik betonowy.