Jeżeli Twój laptop ma już dobrych kilka lat, a Ty chcesz mieć możliwość pracy nad materiałami wideo nagrywanymi w wysokiej rozdzielczości obrazu, ilość oferowanej przez komputer pamięci operacyjnej może okazać się dalece niewystarczająca. Na szczęście pamięć RAM do laptopa jest stosunkowo tania, a jej wymiana nie zajmuje wiele czasu. Co więcej, w niektórych modelach laptopów w ogóle nie musisz wymieniać starej karty pamięci na nową – część laptopów wyposażonych jest w wolny slot na dodatkową kartę pamięci. W takiej sytuacji wystarczy znaleźć pamięć RAM do laptopa, która będzie kompatybilna z pamięcią dotychczas używaną w komputerze i zamontować ją w wolnym miejscu na płycie głównej.
Kiedy opłaca się wymienić pamięć RAM w laptopie?
Prócz wymienionego na wstępie przypadku pracy z materiałami wideo, dodatkowa pamięć operacyjna przyda Ci się również wtedy, gdy używasz rozbudowanych programów graficznych, zwłaszcza oprogramowania do tworzenia grafiki 3D, a także gdy korzystasz z wielu różnych aplikacji jednocześnie. W starszych modelach laptopów pamięci RAM może brakować już wtedy, gdy otworzysz w jednym czasie kilka okienek przeglądarki internetowej. Jeśli widzisz spadek wydajności działania komputera, wymiana lub dokupienie pamięci RAM do laptopa może okazać się naprawdę korzystna. Więcej pamięci to możliwość wczytania i zapisu większej ilości informacji w jednym czasie.
Czy rodzaj pamięci RAM ma znaczenie?
Dokupienie dodatkowej kości pamięci RAM do laptopa może mieć sens, jednak zanim kupisz określony model pamięci wcześniej musisz wiedzieć, który jej rodzaj będzie obsługiwany przez płytę główną Twojego komputera. Dostępne na rynku pamięci operacyjne różnią się bowiem od siebie nie tylko pojemnością, ale także standardem wykonania i częstotliwością pracy. Do starszych modeli płyt głównych nie będą pasowały kary pamięci nowych generacji i odwrotnie. Jeśli chcesz dokupić nową pamięć RAM do laptopa musisz sprawdzić, w jakim standardzie wykonana została karta pamięci, z której aktualnie korzysta Twój laptop. W przypadku laptopów kilkuletnich, zwykle będzie to pamięć w standardzie DDR3. W przypadku starszych modeli komputerów przenośnych, może to być pamięć w standardzie DDR2 lub nawet DDR.
Wymiana samodzielna czy w serwisie?
Większość laptopów posiada dodatkowy slot, który ułatwia montaż nowej karty pamięci. Taki slot dostępny jest po otwarciu specjalnej kieszonki w dolnej części obudowy laptopa, dzięki czemu samodzielny montaż karty pamięci jest naprawdę prosty. Gdy wymiana pamięci RAM pociąga za sobą konieczność rozkręcenia całej obudowy laptopa, w takiej sytuacji warto rozważyć możliwość montażu nowej pamięci w serwisie laptopów.
Artykuł powstał we współpracy z https://www.esus-it.pl/