Zabudowy meblowe sposobem na oszczędność miejsca

Pracownicy w swoich biurach spędzają około 40 godzin tygodniowo, dlatego zastana w miejscu pracy aranżacja przestrzeni powinna być dla nich wygodna i praktyczna, ale również estetyczna i reprezentacyjna. Pomaga w tym odpowiednia zabudowa meblowa, która w wielu przypadkach może być sposobem na oszczędność miejsca. Sprawdzamy, czy lepiej zainwestować we właściwe meble biurowe, czy wykonać zabudowę meblową oraz czym powinny charakteryzować się obydwa rozwiązania.

Meble dopasowane do funkcji pomieszczenia

Meble biurowe powinny być odpowiednio dopasowane do biura – każde z nich ma pełnić określoną funkcję w danej części pomieszczenia, dlatego nie można postawić na zupełną dowolność. Aranżacja przestrzeni biurowej wymaga zaprojektowania kilku znaczących stref w budynku, takich jak: recepcja, sale konferencyjne, pomieszczenia pracownicze, a także socjalno-jadalne. Kolejnym etapem będzie znalezienie właściwych mebli.

W biurach open space zbędne będą ciężkie i zdobne meble gabinetowe, a do biura kierowniczego nie wypada wstawiać elementów z niewyszukanych materiałów, które charakteryzują się funkcjonalnością oraz stylistyką wskazującą na powszechne zastosowanie podczas wyposażania biur. Możemy jednak skorzystać z alternatywnego rozwiązania aranżacji przestrzeni, jaką jest zabudowa meblowa.

Zalety zabudowy meblowej

Meble wolnostojące będą odpowiednią opcją w pomieszczeniach, gdzie potrzebna jest mobilność znajdujących się w nich elementów wyposażenia, aby szybko przearanżować przestrzeń. Meble pod zabudowę wykorzystują natomiast maksymalnie powierzchnię biurową, ujednolicają stylistykę, funkcjonalność, a także zapewniają wygodę użytkowania i elegancką prostotę wykończenia. W zabudowie meblowej często projektuje się fronty tak, aby jak najmniej eksponować fragmenty mebli, w przeciwieństwie do mebli wolnostojących, które powinny wyglądać reprezentacyjnie z każdej strony – zarówno z boków, jak i z tyłu.

Dodatkowo, decydując się na zabudowę meblową w biurze, mamy pewność, że wszystko będzie do siebie dopasowane i ułożone w jednej linii, co daje nam więcej przestrzeni, którą można wykorzystać na ciąg komunikacyjny, ustawienie biurek, a nawet wygospodarowanie części kuchennej – zauważa projektant z firmy inżynieryjnej Interbiuro, która zajmuje się projektowaniem przestrzeni biurowych i komercyjnych, a także ich aranżacją i kompleksową realizacją.