Zapięcia w pościeli a komfort jej użytkowania

Każdej doby spędzamy w łóżku niemal jedną trzecią jej część. Łóżko, w którym śpimy musi być wygodne i komfortowe, inaczej sen będzie nieefektywny. Jednym z elementów, na który należy zwrócić uwagę szykując swoje miejsce spania jest pościel.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak istotnym elementem jest bielizna pościelowa. Ważny jest przede wszystkim materiał, z którego jest wykonana. Pościel należy prać mniej więcej co dwa tygodnie. W przypadku pościeli młodzieżowej, dziecięcej czy alergików czas ten można skrócić do tygodnia, aby utrzymać jak najlepszą higienę. W takim przypadku najlepiej wybierać pościel z naturalnych tkanin i z zapięciami, które nadają się do intensywnego prania w wyższych temperaturach. Jakie są dostępne rodzaje zapięć i wykończenia pościeli, które najlepiej sprawdzają się w konkretnym typie tkanin?

Pościel młodzieżowa i dziecięca powinny posiadać zapięcie, które jest w stanie znosić temperaturę prania minimum i powyżej 60 stopni C. Najlepszym rozwiązaniem są guziki. Wprawdzie wymagają trochę czasu na zapinanie, to jednak tworzywo sztuczne pozostaje niewzruszone podczas prania. Do gotowania warto je odpruć, co wymaga kolejnej pracy, a następnie przyszyć. Wyjątkiem są guziki wpinane, które są najlepszym z możliwych zapięć w przypadku kołder dla dzieci, ponieważ nie wymagają szycia. Innym rozwiązaniem jest pościel zamykana na zakładkę, choć ten typ nie jest polecany do pościeli młodzieżowej czy dziecięcej ze względu na wypadanie wkładu podczas snu. Za to idealnie sprawdzi się w przypadku pościeli dla niemowląt, które mają nieco spokojniejszy sen.

Innym rodzajem zapięcia jest zamek błyskawiczny. Stosowany jest raczej w bieliźnie pościelowej z tzw. „górnej półki”- atłasowej, satynowej, czy jedwabnej. Zamki najczęściej są wykonane z metalu, dlatego nie można ich zbyt często prać, za to trzeba unikać silnych detergentów i wysokich temperatur, ponieważ sprzyja to korozji metalu. Wyjątkiem są zamki wykonane z tworzywa sztucznego – te mogą być stosowane w pościeli młodzieżowej, dziecięcej i innej, która wymaga wysokich temperatur prania.

Kolejnym elementem, który jest istotny dla trwałości pościeli to jakość szwów. Warto zwrócić uwagę, czy wybrana pościel młodzieżowa, niemowlęca, dziecięca, czyli wymagająca częstego prania, ma szwy wykonane z dość grubej nici, czy nie wystają z nich nitki, czy szew się nie pruje w jakimś miejscu lub nie jest przerwany. Największą trwałość mają brzegi, które zostały wykończone laminatem, a dokładniej podklejone specjalnym klejem, dzięki któremu szew jest zabezpieczony przed rozpruciem i rozerwaniem.