Liczba hoteli w Polsce i na świecie sukcesywnie rośnie. Wystarczy spojrzeć na dane Głównego Urzędu Statystycznego, który w 2013 roku podał informacje o wzroście liczby hoteli i obiektów hotelowych o 4,6% – do roku poprzedniego. W 2014 roku znowu został zanotowany wzrost o 1,1%.
Oczywiście największy przyrost hoteli obserwuje się w miejscach atrakcyjnych turystycznie. A do takich należą na pewno stolice państw, a także miejscowości położone blisko morza czy gór – miejsca, które chętnie są wybierane na letni i zimowy wypoczynek. Jeśli chodzi o nasz kraj, to najwięcej obiektów hotelowych znajduje się w województwie pomorskim, małopolskim i zachodniopomorskim.
Budowa hotelu
Niewątpliwe wybudowanie takiego obiektu jakim jest hotel jest ogromnym przedsięwzięciem – nie tylko finansowym, ale również projektowym. W całym procesie bierze udział kilkadziesiąt firm zewnętrznych, które odpowiadają ze realizację poszczególnych etapów inwestycji. Ważne jest przede wszystkim przygotowanie ciekawego projektu architektonicznego, a także wybór odpowiedniej firmy budowlanej. Bo to właśnie na niej przede wszystkim spoczywa odpowiedzialność ukończenia inwestycji w terminie.
Hotel to nie tylko miejsca noclegowe, czyli pokoje do spania. To również restauracja, a także część sportowo-rekreacyjna, bez której obiekt hotelowy obecnie nie istnieje.
Płyty gipsowo-kartonowe zastosowane w hotelu
Wykonawcy przy budowie takiego obiektu wykorzystują ogromną ilość materiałów budowlanych. W hotelach często wykorzystywane są płyty karton gips. Jednak płyta płycie nierówna. Do wykonania ścianek dzielących pokoje warto wykorzystać specjalne płyty karton gips, które zapewnią odpowiednią akustykę (a w zasadzie zapobiegną przenikaniu dźwięków pomiędzy pomieszczeniami). Ważna jest także właściwa konstrukcja z profili metalowych (szkielet ściany) oraz obustronne obłożenie ściany dwiema warstwami płyt karton gips.
Płyty, które ze względu na posiadane właściwości sprawdzają się zarówno w pokojach hotelowych, nie sprawdzą się w pomieszczeniach wilgotnych, typu łazienki. Tu zaleca się płyty wodoodporne.
Na hotelowych basenach czy saunach także można stosować płyty, lecz nie karto gips, ale na przykład gipsowo-włóknowe.
W korytarzach zaleca się płyty karton gips o większej odporności na uderzenia. Dodatkowe wzmocnienie ścian zawsze jest zalecane – szczególnie w takim obiekcie.