Zmiana dostawcy prądu dla firm

Polska nie jest w czołówce państw, które chętnie zmieniają dostawcę prądu. Z raportów Urzędu Regulacji Energetyki ponad 171 tys biznesowych odbiorców energii zmieniło sprzedawcę, głównie chcą uzyskać oszczędności, bo to one zachęcają do zmiany.

Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej

Biznesmeni muszą się sporo napocić, aby uzyskać korzystne kontrakty dla sowich firm. Ze zmianą sprzedawcy energii jest nieco inaczej, zmiana dostawcy prądu jest prosta i bezpłatna, co sprawia, że firma nie musi się martwić ciągłymi zatorami biurokratycznymi. Koszty i inwestycje, oczywiście występują. Pierwszym kosztem jest czas jaki poświęcimy na analizę ofert i wyszukanie tej najlepszej, najbardziej korzystnej dla naszej firmy. Można ten proces usprawnić korzystając z bezpłatnego kalkulatora cen energii, dostępnego na stronie porównywarki cen energii EnergiaDirect.pl. Wówczas z głowy mamy analizę rachunku i przeliczenia. Pozostaje jedynie kontakt z sprzedawcą i ewentualne rozmowy, aby było jeszcze taniej. Większość sprzedawców prądu dla firm zajmuje się przeprowadzeniem całej procedury, zrobi to za darmo, chociaż pojawiają się koszty z tytułu opłaty manipulacyjnej. Proces zmiany można przedstawić w kliku punktach.

  1. Wybór nowego sprzedawcy prądu elektrycznego i podpisanie z nim umowy.
  2. Wypowiedzenie umowy ze starym sprzedawcą prądu i ewentualnie Operatorem Systemu Dystrybucyjnego ‒ OSD, ale tylko w przypadku tzw. umowy kompleksowej. Dystrybutor ma 5 dni na sprawdzenie czy zmiana sprzedawcy może przebiegać bez inwestycji, która może wiązać się z wymianą licznika, jako że przedsiębiorca jest właścicielem urządzenia pomiarowego to na nim spoczywa ten obowiązek.
  3. Podpisanie umowy z nowym sprzedawcą i umowy o świadczenie usługi dystrybucji z OSD mającym nadzór na danym rynku, oraz rozliczenie ze starym sprzedawcą prądu.

Ryzyko dostaw

Proces zmiany ma przebiegać, tak gładko jak tylko się da. Czuwa na tym OSD, URE, ale i sam sprzedawca, bowiem chce on pozyskać nowego klienta. W tym wypadku nie można mówić o ryzyku gorszej, jakości czy częstotliwości dostaw, bowiem za uch sieciowy odpowiada dystrybutor, a nie sprzedawca, a skoro OSD pozostaje niezmienne to nie ma się, o co martwić. Podstawą do roszczeń z tytułu niekorzystnych dostaw jest umowa dystrybucyjna, nie może ona wprowadzać niekorzystnych dla odbiorcy postulatów jak i podnosić ceny dostaw.

OSD – Operatora Systemu Dystrybucyjnego nie można zmienić. To właśnie ten podmiot według prawa energetycznego prowadzi całą obsługę przesyłu energii, dba o stan techniczny sieci, naprawy czy remonty. Jest on monopolistą, nie ma innego podmiotu, który mógłby świadczyć tego typu usługi, takie jest obecne rozwiązanie prawne. OSD jest też podmiotem świadczący usług przyłączenia do sieci. Każdy, kto jest odbiorcą energii przechodził przez procedurę przyłączenia energetycznego krok po kroku, wówczas kontaktował się ze swoim regionalny dystrybutorem.

Czas na zmianę sprzedawcy energii

Proces zmiany jest ściśle regulowany, od momentu powiadomienia OSD o zmianie, całą procedura musi trwać 30 dni w przypadku pierwszej zmiany i 14 dni w przypadku zmian kolejnych. Krótszy okres wynika z tego, że nie trzeba już zawiązywać nowej umowy na dostawę, jest ona podpisywana zawsze na czas nieograniczony.

Uwaga na opłatę handlową

Dla kontraktów biznesowych opłata handlowa, pobierana, co miesiąc, może wynosić nawet 100 czy 220 złotych. Jeśli nowy sprzedawca oferuje nam wyższą opłatę warto zapytać do dostaniemy w zamian, może będzie to opieka serwisanta czy innego fachowca. Jeśli sprzedawca chce tylko w ten sposób poprawić zyski, to lepiej, aby nie odbywało się to naszym kosztem.

Zwiększenie mocy

Sprawdzajmy, jakie wartość mocy wpisał sprzedawca na nowej umowie, jeśli będzie ona wyższa od poprzedniej, a w ciągu roku nie zużyjemy zakontraktowanej dla nas energii, to sprzedawca doliczy nam za to opłatę. Z drugiej jednak strony, jeśli pobierzemy energii ponad limit, także może się to wiązać z kosztami. Poziom zużycia, a zwłaszcza w strefach ma duże znaczenie, dlatego warto dowiedzieć się, jakie naliczane są kary, ile wynosi ich stawka, a najlepiej jak się przed nimi uchronić.