Trzy komponenty Portu Lotniczego Solidarność

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jest sztandarową inicjatywą gospodarczą na poziomie krajowym która ma zrealizować kilka celów. Przede wszystkim będzie to milowy krok w rozwoju ruchu lotniczego, pasażerskiego oraz spedycji międzynarodowej i transportu towarowego w naszym kraju.

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jest sztandarową inicjatywą gospodarczą na poziomie krajowym która ma zrealizować kilka celów. Przede wszystkim będzie to milowy krok w rozwoju ruchu lotniczego, pasażerskiego oraz spedycji międzynarodowej i transportu towarowego w naszym kraju. Jest to o tyle istotne, że największe stołeczne lotnisko – Okęcie niedługo dojdzie do limitu możliwości obsługi ruchu lotniczego a nie ma możliwości jego rozbudowy ze względu na bliskość miasta oraz już istniejącą zabudowę. Do tego planowane jest utworzenie aglomeracji Łódzko – Warszawskiej która będzie potrzebowała nowoczesnych rozwiązań w zakresie urbanistyki, logistyki oraz rozwiązań dla spedycji międzynarodowej. Do tego Łódź jest europejskim końcem wielkiej chińskiej inicjatywy gospodarczej o nazwie Jeden Pas Jedna droga, mającej reaktywować starożytny Jedwabny Szlak. Jednak z perspektywy krajowej, zasadniczym celem ma być utworzenie hubu transportowego który skomunikuje centrum kraju ze wszystkimi regionalnymi centrami populacyjnymi. W tym wymiarze częścią inwestycji w CPK ma być rozbudowa polskiej sieci kolejowej. Jesteśmy bardzo zacofani w kwestii budowy linii. Nasza sieć połączeń kolejowych zbudowana jest tak jakby dalej służyła ona obsłudze Berlina, Wiednia czy kierunku północno-wschodniego z granicą państwową biegnącą przez środek kraju. Mamy ponad sto miast o populacji przekraczającej 10 tysięcy mieszkańców nieobsługiwanych przez kolej. Największe takie miasto – Jastrzębie-Zdrój – ma blisko 90 tys. mieszkańców. Jednocześnie kolej jest najbardziej bezpiecznym i ekologicznym środkiem transportu.

Zmienić musi się cały sposób myślenia o transporcie kolejowym w Polsce. Pierwszy etap realizacji jego planów ma być wart około 40 miliardów złotych objąć ponad 800 kilometrów modernizowanych i nowych linii.

W pierwszej kolejności CPK ma mieć trzy cele: Przeniesienie ruchu transferowego z lotniska Chopina; rozbudowę sieci kolejowej; zagospodarowanie terenów wokół portu. Rozbudowa sieci kolejowej została zapisana w przyjętej przez rząd koncepcji budowy Portu Solidarność. Całość tych zabiegów ma uczynić transport i spedycję międzynarodową szybszą oraz bardziej efektywną oraz stanowić główny punkt obsługi ruchu lotniczego dla około 180 milionów mieszkańców Europy Środkowej. Kolejną lecz niemniej ważną częścią tej prawdziwej rewolucji w transporcie w Polsce będzie rozbudowa sieci drogowej od 65 do blisko 250 km dróg na terenie kraju, w zależności od wybranego wariantu. Przebudowana ma zostać autostrada A2, dokończona budowa Autostradowej Obwodnicy Warszawy przewidzianej w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do 2030 roku.

Spedycja międzynarodowa oraz branża logistyki i transportu będzie zpewnością jednym z głównych beneficjentów tej wielkiej inicjatywy. Z tego powodu przedstawiciele wymienionych branż pilnie wychwytują informacje na temat CPK chcąc wykorzystać niezwykłą szansę na gospodarczy sukces oparty na Centralnym Porcie Komunikacyjnym Solidarność.

Be the first to comment on "Trzy komponenty Portu Lotniczego Solidarność"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.