Poszukując nowych sposobów promocji, coraz częściej firmy, niezależnie od wielkości, decydują się na zaprojektowanie własnego gadżetu. Wydawać by się mogło, że sprawa jest prosta: wybieramy przedmiot z oferty, przesyłamy logo w pliku graficznym, dostajemy gotowe zamówienie i rozdajemy je klientom. Aby zmaksymalizować efektywność gadżetu firmowego i uczynić z niego inwestycję, która przyniesie zysk, warto więcej czasu poświęcić na jego zaprojektowanie. Jakie kwestie warto wziąć pod uwagę wybierając przedmioty do promocji?
Na początek: cel
Zanim zaczniemy wybierać konkretne przedmioty dobrze najpierw przemyśleć co właściwie chcemy osiągnąć i czego do tego potrzebujemy? Czy zależy nam na przekazaniu pewnych informacji, takich jak na przykład dane teleadresowe naszej siedziby? Czy chcemy wyeksponować nową markę, z którą dopiero wchodzimy na rynek? A może poszukujemy sposobu, żeby wynagrodzić długo współpracujących z nami klientów?
Branża, czyli pole działania
Nie mniej istotna jest branża, w której prowadzimy swoją działalność. Definiuje ona bowiem grupę docelową oraz styl w jakim powinny zostać utrzymane gadżety. Na co innego można sobie pozwolić wybierając gadżet dla firmy, której klientami są głównie rodzice z małymi dziećmi, a na co innego, kiedy chcemy przyszykować upominek dla ważnego kontrahenta z branży budowlanej lub sektora bankowego. Należy pamiętać o tym, że na odbiór przedmiotu promocyjnego wpływa nie tylko sam jego rodzaj, ale także materiały z jakich został wykonany, jakość grafik czy nadruków oraz sposób w jaki zawarte zostały na nim informacje.
Czym jest atrakcyjność?
Wybierając gadżet firmowy zależy nam przede wszystkim pamiętać o na tym, aby był on jak najbardziej atrakcyjny dla odbiorcy. Przedmiot, który się nie spodoba na zawsze utknie gdzieś w domu osoby, która go otrzymała lub trafi do pierwszego lepszego śmietnika. By określić atrakcyjność należy przede wszystkim pomyśleć: do czego może się przydać gadżet jego odbiorcy? W jakich okolicznościach? Co przydałoby się klientom włoskiej restauracji? Może breloczek, który pozwoliłby na odmierzenie idealnej ilości spaghetti na obiad? Albo niewielki notesik z grafiką inspirowaną konkretnym regionem Italii, w którym mogliby zapisywać swoje przepisy? Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu obserwacja lub zapytanie naszych odbiorców co chcieliby otrzymać. Wtedy mamy gwarancję, że gadżety trafią do użycia i dzięki temu stale będą przypominać o naszej marce.
Kosztorys
Pomocne w zawężeniu wyboru i podjęciu decyzji jest określenie ile chcemy na ten cel przeznaczyć. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że jeśli decydujemy się na stworzenie gadżetu firmowego, nie warto na siłę szukać w nim oszczędności. Osoby, które otrzymają kiepskiej jakości, jednorazowy i wykonany po kosztach prezent natychmiast zauważą. Nie ma nic gorszego, niż firma, która chce podkreślić swój profesjonalizm i dokładność, jednocześnie rozdając klientom najtańsze, plastikowe lub tekturowe długopisy ze swoim logiem. Takie podejście nie pomaga w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy, uwypukla natomiast jej wady.
Proces planowania i projektowania firmowego gadżetu może być żmudny i trudny, ale prawidłowo wykonany i użyty może on być bardzo dobrym środkiem do komunikacji z klientem, nadawania marce wyrazistego charakteru i przekazywania informacji.