Wyciągasz pranie z bębna i znajdujesz przebarwione ubrania? Takie doświadczenie zniechęca do domowych obowiązków. Nawet jedna skarpetka w jaskrawym kolorze może zmienić kolor białych ubrań. Na szczęście istnieje kilka sposobów na uratowanie przefarbowanych ubrań i jeden zapobiegający błędom w przyszłości. Pomocne mogą być też środki wspomagające pranie.
Dlaczego ubrania farbują?
Podczas prania w pralce z ubrań wypłukiwane są przeróżne związki i cząsteczki – zarówno kurz i brud, jak i barwniki. Z tego powodu takie mycie nie tylko dokładnie czyści odzież, ale może ją również pofarbować. Wynika to z faktu, że farby w tkaninach ubrań uaktywniają się już przy 40 stopniach Celsjusza. Jest to szczególnie zauważalne przy nowych ubraniach, które nie były wcześniej prane. Według niektórych potrzeba nawet 10 intensywnych prań, aby istotnie zmniejszyć zagrożenie a zfarbowania.
Jeśli jednak już zdarzyło Ci się pofarbować ubranie, z pomocą mogą przyjść naturalne środki wspomagające pranie – maślanka albo mleko. Poplamione białe ubranie należy zostawić na noc (a nawet dłużej) w zimnym mleku. Metoda ta w połączeniu z praniem w sodzie oczyszczonej może nieznacznie przybliżyć ubranie do koloru oryginalnego, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie wybieli odzieży na 100%. Dodatkowo zmniejsza trwałość tkaniny i jest mało skuteczna dla sztucznych materiałów.
Jak unikać zafarbowania ubrań?
Wśród domowych sposobów, które pomogą w zapobieganiu farbowania, można wymienić wykorzystanie octu albo octu z wodą zamiast zmiękczacza tkanin. Niemniej możliwe jest, że trochę nieprzyjemnego zapachu pozostanie w pralce i na tkaninach.
Najlepszą metodą jest sortowanie ubrań przed praniem. Osobno należy prać ubrania białe, kolorowe, nowe i ze specjalnych materiałów. Poza tym konieczne jest sprawdzenie, czy w pralce nie pozostało inna odzież. Ponadto ubrania kolorowe należy prać w niższych temperaturach. Nowe bluzki należy przed założeniem przynajmniej raz wyprać (m.in. ze względu na chemikalia wykorzystywane w branży tekstylnej).
Bardzo pomocne są środki wspomagające pranie. Na uwagę zasługują chusteczki zapobiegające zafarbowaniu, które pozwalają na mniej rygorystycznie sortowanie ubrań. W rezultacie oszczędzana jest woda i prąd. Wybierając chusteczki, należy uwzględniać ich trwałość i grubość. Tańsze zamienniki mogą być nieskuteczne albo mogą podczas prania uszkodzić się i wymagać ręcznego wybierania z bębna, a nawet filtrów. Chusteczki zapobiegające zafarbowaniu marki Ludwik ułatwiają pranie przez wysoką zdolność do wyłapywania kolorów. Środki wspomagające pranie szczególnie dobrze chronią intensywne kolory.