Jak zaprojektować małą łazienkę?

Problem niewielkiej łazienki znany jest wielu osobom – zarówno tym, które mieszkają w blokach, jak i takim, które nie chciały przy projekcie domu inwestować dużo miejsca w tworzenie ogromnej powierzchni właśnie do tego celu. To powoduje jednak niewielkie trudności w zagospodarowaniu takiej łazienki, bo skoro miejsca jest mało, to mamy problem z tym, gdzie zmieścić wszystkie niezbędne rzeczy.

Z pomocą przychodzą nam nowoczesne rozwiązania, dzięki którym jesteśmy w stanie zaprojektować łazienkę tak, aby była funkcjonalna, estetyczna oraz atrakcyjna dla użytkowników nawet bez wielkiej powierzchni. Wystarczy umiejętnie dobrać szafki łazienkowe umywalkowe oraz inne elementy mebli z funkcją przechowywania, a następnie dopasować do nich takie miejsca sanitarne, które będą idealnych rozmiarów.

Projekt z głową

Bardzo istotnym rozwiązaniem jest zdroworozsądkowe zaplanowanie wszystkich miejsc, które będą nam w łazience potrzebne. Szczególnie chodzi o sprytne ukrycie rozmaitych schowków, aby konkretne meble pełniły kilka różnych funkcji. Tak właśnie działają rozbudowane szafki łazienkowe umywalkowe, dzięki którym możemy u góry umieścić umywalkę, w tym samym pionie zainwestować również w lustro czy szafkę z lustrem, a jednocześnie zyskać przestrzeń do schowania rozmaitych rzeczy pod umywalką. To również świetna okazja do ukrycia nieestetycznych rur, jako że szafki łazienkowe umywalkowe posiadają zamkniętą powierzchnię, która schowa wszelkie nieładne, ale koniecznie konstrukcje kanalizacyjne.

Zaoszczędź przestrzeń

Warto pamiętać, że istnieje sporo rozwiązań, dzięki którym możemy skutecznie zaoszczędzić przestrzeń w naszej łazience. Podstawowymi z nich jest zainwestowanie w prysznic zamiast wanny. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w tych wnętrzach, w których faktycznie nie mamy zbyt dużego wyboru w kwestii projektu, a postawienie dodatkowych mebli może odbywać się tylko kosztem miejsca na wannę. Oczywiście, niektóre meble, jak szafki łazienkowe umywalkowe z oczywistych względów muszą być umieszczone w konkretnym miejscu. Inne jednak, jak klasyczne szafki np. z dodatkowym lustrem, świetnie sprawdzą się powieszone na wyższych poziomach, zwłaszcza gdy chcemy schować w nich np. leki.

Dobrze zaprojektowana przestrzeń w łazience pozwoli nie tylko zyskać odpowiednią ilość miejsca na schowanie niezbędnych produktów, ale da nam również szansę na stworzenie estetycznego oraz funkcjonalnego wnętrza. W wielu aspektach dobrze dopasowane meble łazienkowe mogą stworzyć ciekawy projekt, zwłaszcza gdy szafki łazienkowe umywalkowe dobierzemy również do projektu np. zabudowany pralki czy prysznica.