Chcesz dowiedzieć się cos więcej o awaryjności pralek? Zapraszam do przeczytania poniższego artykułu.
Jakie są najczęstsze awarie Pralek?
Nie da się ukryć, że pralka wyprodukowana 20 lat temu, a ta kilkuletnia – to dwa różne sprzęty. Zupełnie inna produkcja, inne wykorzystane materiały i technologia. Jednak czy to oznacza, że sprzęty nowe są lepsze? Pod względem funkcji, programów prania, energooszczędności, zużycia wody – tak, ale pod względem trwałości materiałów i łatwości wymiany – nie.
Już sam fakt, że nie stosuje się lutowania ołowiowego może spowodować wiele awarii. Lutowanie, które stosuje się dzisiaj (płyty główne i inne podzespoły) koroduje w przeciągu kilku lat i może doprowadzić do awarii (tzw. Zimne luty). Następuje wtedy konieczność wymiany płyty głównej lub przelutowania podzespołu na nowo.
Drugim najpopularniejszym rodzajem awarii jest niestety zużycie łożysk oraz awarie modułów sterowania. O ile sam zakup nowego łożyska czy modułu sterowania to nie jest największy wydatek i łatwo je znaleźć na różnych stronach internetowych, to już ich wymiana często może przysporzyć wielu problemów. Potrzebny do tego jest profesjonalny serwis, który wie jak rozebrać (o ile dany model w ogóle się da) bęben pralniczy i dostać się do łożyska czy modułu sterowania. Nie każdy wie, że nawet w pralkach, które producent określa jako modele z niewymiennymi łożyskami, czasami da się tego dokonać.
Kolejnymi problemami często są same grzałki. Mogą one ulec awarii lub po prostu w przypadku bardzo twardej wody, nie odkamieniania grzałki na czas i nie czyszczenia pralki – może dojść do zbyt dużego zakamienienia, co również będzie później awarią lub gorszą jakością prania.
Dlaczego tak się dzieje?
Na to pytanie jest prosta odpowiedź. Jeszcze w latach 90. XX wieku znane było kilka największych marek, które zajmowały się produkcją zarówno pralek jak i zmywarek, telewizorów czy lodówek. Produkowali odpowiednie ilości sprzętów, które służyły ludziom długi okres czasu. Nie znano również wtedy zaawansowanej elektroniki, więc sprzęty wykonane wtedy były bardzo proste w konstrukcji. Dzisiaj rynek się zwiększył ogromnie, więc gdyby wszystkim konsumentom pralka wystarczała na 15 lat, wielu producentów musiałoby zamknąć interes. Dlatego częściowo celowo stosuje się do produkcji takie elementy, które są po kilku latach bardzo awaryjne. Również do naprawy nie wystarczy zakup odpowiedniego elementu, trzeba się dzisiaj udać do profesjonalistów, którzy naprawią i często odpowiednio zakodują nowy moduł. Jest też znacznie więcej elektroniki i funkcji, które mogą się po prostu popsuć. Dzisiaj pralka to bardzo zaawansowane konstrukcyjnie urządzenie.
Kiedy skorzystać z usług serwisu AGD?
Dzisiaj praktycznie każda awaria oznacza konieczność kontaktu z serwisem. Różnica jest jedna – o ile w przeciągu dwóch lat od zakupu kontaktujemy się bezpośrednio ze sklepem lub serwisem producenta (w okresie gwarancyjnym), to po upływie dwuletniego okresu trzeba zdecydować się na zewnętrzny serwis AGD. Krakowski serwis AGD zajmuje się typowo naprawą sprzętu AGD jak pralki, zmywarki czy kuchnie. W ofercie jest zarówno diagnoza, naprawa jak i sprzedaż części (lub jeśli nie ma ich na stanie, zamawiane są potrzebne do naprawy podzespoły). Warto zaufać profesjonalistom z doświadczeniem, ponieważ odpowiednia naprawa sprzętu może przedłużyć jego życie o kilka lat. Naprawa często może zamknąć się w kilkuset złotych, co jest bardzo opłacalne w przypadku sprzętów stosunkowo nowych (2-4 letnie), które w sklepach kosztują około 1,5-3 tysięcy złotych. Szczególnie mowa tu o pralkach czy zmywarkach energooszczędnych z wieloma dodatkowymi, przydatnymi funkcjami. Często okazuje się, że odpowiednia regulacja pomoże przy wadliwym sprzęcie i koszty zamkną się tylko w tzw. „robociźnie”.