Kawa kuloodporna – jak ją przyrządzić?

Bulletproofcoffee – tzw. Kawa kuloodporna – podbiła serca kawoszy (i nie tylko!) na całym Świecie. Prawdziwy miłośnik kawy nie wyobraża sobie zacząć dnia bez jej udziału. Kawa bywa jedynym powodem, dla którego zwlekamy się z łóżek. Bywa też rytuałem, który pomaga nam stanąć na nogi i nieco oprzytomnieć, gdy ramiona Morfeusza zdają się być zbyt mocne. Dzisiaj poznacie nowy sposób na kawę – kawę kuloodporną.

Zaparzając ulubiony napój często życzymy sobie, aby dodał nam energii, której tak bardzo potrzebujemy z samego rana, by dostatecznie się rozpędzić. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że można w sposób nieskomplikowany przygotować kawę, która faktycznie zadziała na nas pobudzająco i to na dłuższy czas.

Bulletproofcoffee, czyli kawa kuloodporna to wynalazek pewnego Amerykanina, który zainspirował się tybetańską herbatą. Do herbaty w takim wydaniu mieszkańcy Tybetu dodają odrobinę masła, mleka jaków oraz szczyptę soli, dzięki czemu organizm otrzymuje potężną dawkę energii utrzymującej się przez wiele godzin oraz minerały, tak bardzo niezbędne w trudnych warunkach klimatycznych.

DaveAsprey postanowił zainspirować się tybetańskim specyfikiem, zmieniając jednak bazowy składnik na kawę. W ten właśnie sposób powstała kawa kuloodporna, która zapewnia intensywne pobudzenie. Tajemnicą kawy w takim wydaniu jest połączenie kawy z tłuszczami MCT, które znajdują się między innymi w oleju kokosowym. Obecnie istnieje bardzo wiele modyfikacji kawy w takiej wersji. Niektórzy dodają do niej odrobiną cynamonu i kardamonu. Bardzo ciekawym pomysłem jest również dodanie masła orzechowego, które doda zdrowego tłuszczu arachidowego, oraz nieco zbilansowanej słodyczy i słonego smaku orzeszków.

Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę „kawa kuloodporna” znajdziemy tysiące przepisów na przyrządzenie tego fenomenalnego napoju. Faktem jest, że do takiej kawy trzeba się przyzwyczaić, aczkolwiek jej działanie jest o wiele lepsze niż w przypadku kawy podawanej w sposób standardowy. Do sporządzenia kawy kuloodpornej warto jest użyć kawy wysokiej jakości, jak np. laudatio caffe crema – z której przygotujemy także niesamowite, aromatyczne espresso czy americano.