Obrusy – tradycja, która przetrwała do dziś

obrusy

Obrusy, czyli nakrycia stołu, które chronią jego blat przed uszkodzeniami, a przy okazji stają się wspaniałą dekoracją kuchni czy jadalni, to element zdobniczy znany od wielu lat. Dawniej były one powszechne głównie na wsiach. Kobiety z tych regionów własnoręcznie haftowały fragmenty płótna, by można było nim przykryć stół. Im poważniejsza była uroczystość, tym bardziej starano się udekorować blat. Przez dekady najbardziej cenione były białe obrusy.

Obrusy w naszych domach

Kojarzyły się z czystością, więc świetnie pasowały jako ozdoba podczas spożywania posiłku. Dziś obrusy ręcznie wykonywane są rzadkością, a kiedy już na nie trafimy, to są droższe niż te produkowane taśmowo. Przeciętny obrusy sklep internetowy proponuje nam wielorodne pozycje, które są wytwarzane przy użyciu profesjonalnych maszyn.

Dzięki temu, mamy możliwość wybierania wśród tak wielu wzorów. Dostępne są nakrycia stołu wykonane z bawełny, jedwabiu, lnu oraz tkanin syntetycznych. Dodatkowo, można nabyć obrus składający się z dwóch warstw, w tym jednej odpornej na plamy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Materiał odporny na zabrudzenia szczególnie przydaje się, gdy kupujemy obrusy do restauracji. Taka opcja sprawia, że można używać dane nakrycie wielokrotnie, nie martwiąc się o czasochłonne czyszczenie. W domach częściej sięgamy po klasyczne obrusy.

Co w sklepach?

Sklepy oferują nam te dostępne w przeróżnych barwach i pokryte odmiennymi wzorami. Mogą one być wyszywane lub mieć postać aplikacji odróżniających się fakturą. Żeby urozmaicić naszą konfekcję stołową warto zdecydować się również na nakładki lub bieżniki. Świetnie komponują się w obrusami o kontrastowych kolorach. Pozwalają nam zmieniać charakter nakrycia, dzięki czemu za każdym razem będziemy mogli stworzyć inną kompozycję dopasowaną do innej okazji. Poza nakładkami i bieżnikami, dodatkiem do obrusu mogą być serwetki bankietowe. Będą one nie tylko dekoracją, ale również elementem stricte funkcjonalnym.