Odzież na straży bezpieczeństwa

Ludzka aktywność zawodowa wiąże się z pozostaniem w otwartej przestrzeni, na halach przemysłowych, sklepach, kuchniach gastronomicznych.

Każdy pracownik podczas wykonywania pracy lub chodzenia z miejsca na miejsce jest narażony na kontakt z niebezpiecznymi substancjami, wysokimi lub niskimi temperaturami oraz jest wystawiony na zjawiska naturalne takie jak: deszcz, śnieg, wiatr, intensywne promieniowanie słoneczne. W związku z długim pobytem pod ich wpływem, co może negatywnie wpływać na zdrowie ludzi, pracodawcy muszą zaopatrywać pracowników w specjalną odzież BHP.

Odzież BHP – odzież robocza, rękawice robocze, rękawice spawalnicze

Odzież robocza chroni przed urazami przemysłowymi, kontaktem ze szkodliwymi substancjami, ciepłem, mrozem, w prostych słowach chroni przed wszelkimi działaniami zewnętrznymi związanymi z oddziaływaniem niekorzystnych czynników. W ten sposób odzież robocza przynosi nieocenione korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Na odzież roboczą składają się: T-shirty, kombinezony, kurtki z kapturem z gęstej tkaniny, chroniące przed wiatrem, fartuchy robocze, rękawice robocze, rękawice spawalnicze, odzież gastronomiczna, buty robocze.

Myśląc o odzieży BHP należy przede wszystkim zwrócić uwagę na specjalne rękawice robocze. Niezależnie od branży, w której jest zatrudniona dana osoba, jej dłonie muszą być chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi. Rękawice robocze do pracy są nieodzownym narzędziem, od którego zależą bezpośrednio warunki bezpieczeństwa pracy i zdrowia pracowników, są one najczęstszym i najtańszym środkiem ochrony rąk.

Obecnie stosowanie specjalnych rękawic roboczych służy do zapewnienia bezpieczeństwa dla budownictwa, robót przemysłowych. Rękawice różnią się siłą, w połączeniu z elastycznością, odpornością na zużycie, konieczną przepuszczalnością powietrza, zachowaniem kształtu po kontakcie z wodą, wysuszeniu. Umożliwia to stosowanie takich rękawic podczas wykonywania ciężkich prac podczas opadów atmosferycznych.

Do wykonywania określonej pracy trzeba zaopatrzyć pracowników w określoną odzież BHP, należy zauważyć, że realizacja działań w celu załadunku czy rozładunku ciężkich towarów, lepiej używać rękawic ze wzmocnieniem dłoni i kciuka. Odpowiedni poziom komfortu w niskich temperaturach zapewniają rękawice z syntetyczną pianką lub sztucznym futrem. Aby zapewnić odpowiedni poziom ochrony, nie tylko ręce, ale także nadgarstki, w rękawicach różnią się długością.

Rękawice spawalnicze są stosowane, jako środki ochrony pracowników w celu uniknięcia kontaktu ze skórą stopionych cząstek metalu. Istnieje wybór między rękawicami spawalniczymi z jednym palcem, trójpalczaste, pięciopalczaste. W większości przypadków taka odzież BHP jest skutecznie stosowana w pracach spawania przy użyciu spawania elektrodą. Takie rękawice spawalnicze w kontakcie ze spawarką są niezawodne, trwałe, odporne na ciepło. Wysoką wydajność osiąga się dzięki zastosowaniu w produkcji specjalnego naturalnego materiału w postaci skóry świni lub bydła.