Nie ulega wątpliwości, że kąpiel w przydomowym basenie to przyjemność sama w sobie. Aby jednak zapraszał swoim wyglądem, potrzeba systematycznej pielęgnacji i czynności dezynfekujących. Dlatego z pomocą przychodzi chlor w sprayu, który z łatwością przywróci mu nienaganną czystość.
Pompa filtrująca
Bez względu na to, jakim basenem dysponujemy (rozporowy, dmuchany, stelażowy czy gruntowy) regularna konserwacja jest jednym z podstawowych wyznaczników warunkujących jego długie i przyjemne użytkowanie. W tym zakresie polecanym elementem jest zakup pompy filtrującej, której zadaniem jest wychwytywanie niewielkich zabrudzeń unoszących się na tafli wody. Aby jednak charakteryzowała się należytym działaniem, musi filtrować wodę co najmniej sześć razy dziennie, stąd też warto zainwestować w model wyróżniający się wysoką wydajnością. Niektóre modele sprzedawane są wraz z tzw. skimmer’em, charakteryzującym się umiejętnością wyłapywania dużych zanieczyszczeń, jak liście czy owady.
Dezynfekcja przydomowego basenu
Jak zostało to już wcześniej wspomniane, na czynności dezynfekujące powinien zarezerwować sobie czas każdy właściciel basenu. Przydatny w tym celu będzie chlor w sprayu, który nie tylko skutecznie zabije wszelkie zarazki i bakterie, ale również substancje pochodzenia organicznego. Stosując preparaty na bazie chloru ważne jest, aby systematycznie uzupełniać basen o świeżą wodą. Alternatywą dla wspomnianego wcześniej chloru w sprayu jest zabieg elektrolizy, czyli wytwarzania chloru z soli kuchennej czy ozonowania. Mimo, że charakteryzują się większą efektywnością niż tradycyjne dezynfekowanie chlorem, niemniej jednak są o wiele bardziej kosztowne.
Co jeszcze oprócz dezynfekcji?
Nie wystarczy jednak sam chlor w sprayu, aby przydomowy basen nieustannie lśnił pierwotnym blaskiem. Polecane jest również przeprowadzenie zabiegu koagulacji, którym nazywamy proces zabezpieczający przed mętnieniem wody, odbywający się za pomocą specjalnych środków. Aby zapewnić czystość i świeżość wody, nie mogą namnażać się w niej glony. Sprzyjają bowiem rozwojowy bakterii, które w konsekwencji mogą skutkować poważnymi chorobami.
PH wody
Zalecane jest, aby woda w basenie charakteryzowała się odczynem pH kształtującym się na poziomie 7-7,5. Wyższy wskaźnik skutkować będzie korozji metalowych elementów, niższy zaś będzie sprzyjał wytrącaniu się osadu kamiennego. Rodzi się jednak pytanie, w jaki sposób dowiedzieć się, jaki odczyn posiada woda w basenie? Pomocny w tym celu będzie specjalny miernik poziomu pH oraz przeznaczone w tym celu preparaty. Wszystko to znajdziesz w drogerii Clineo.pl