Profesjonalnie zaprojektowane i wykonane garaże blaszane mogą stanowić doskonałą opcję zarówno do przechowywania w nich samochodu, maszyn ogrodowych, rolniczych, jak i utworzenia wewnątrz praktycznego warsztatu. Jak wybrać garaż z blachy u producenta i na co zwrócić uwagę?
Ważne cechy blaszanych garaży
Podstawowymi rzeczami, o które warto zapytać firmę sprzedającą konstrukcje w formie blaszanych garaży są kwestie ich wytrzymałości, sposób otwierania bramy oraz możliwość zamocowania garażu na stałym bądź nieutwardzonym fundamencie. Te trzy główne czynniki będą ważne zarówno z punktu widzenia działki, na jakiej chce się taki garaż postawić, jak i jego praktycznego wykorzystania.
Dobry producent garaży blaszanych powinien zaoferować klientowi różnorodność wyboru tak, by dana konstrukcja spełniała jego konkretne oczekiwania, ale nie była ani zbyt droga, ani nie zawierała zbędnych dodatków, z których nowych właściciel i tak nie skorzysta.
Garaż przeznaczony na samochód musi wyróżniać się większą wytrzymałością i stabilnym, mocnym przymocowaniem do podłoża. W tym przypadku warto, żeby ustawiony był na pełnym fundamencie, ponieważ umieszczony w środku pojazd nie powinien mieć kontaktu z podłożem, wilgocią czy gwałtownymi opadami deszczu. Podłoże naturalne, nieutwardzone podatne jest na wilgoć i mogłoby przesiąknąć nią tak, że woda dostałaby się do środka pojazdu, dlatego jeśli garaż ma być miejscem ochrony samochodu, to należy kupić jego lepszą wersję i umieścić ją na pełnym, wylanym betonie.
W przypadku garaży o mniejszej wadze (są one tańsze i lżejsze) i chęci wykorzystania ich jako składzik na narzędzia, można ominąć pełny fundament i postawić je np. na betonowych bloczkach czy krawężnikach, co wydatnie obniży koszt ich założenia.
Istotną kwestią przy kupnie garażu jest też określenie, jak powinien się on otwierać. W przypadku niektórych działek wygodnie będzie postawić na klasyczne drzwi rozsuwane, a w innych na bramę uchylną do góry, lub na boki (tzw. bramu dwuskrzydłowe). Wiele zależy tutaj od powierzchni działki, na której garaż jest stawiany. Działki duże dają większe możliwości, a mniejsze mocno je zawężają.
Ostatecznie dobrze jest przed podjęciem decyzji zapytać o radę producenta garaży blaszanych czy sprzedawcę, który ma na tyle doświadczenia, że chętnie udzieli nam niezbędnych wskazówek.