Kredyt czy wynajem?

Wiele osób rozpoczynających życie na własną rękę, waha się między wynajęciem mieszkania, a zaciągnięciem kredytu na kupno własnego. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Jakie są ich wady i zalety?

1417329_run_for_profit_concept_3W przypadku wynajmu niewątpliwym atutem jest to, że nie musimy posiadać zdolności kredytowej. W dzisiejszych czasach, kiedy wiele osób pracuje w oparciu o umowy śmieciowe ma to spore znaczenie. Wynajem nie uwiązuje nas też do jednego miejsca. To ważne, szczególnie w przypadku młodych osób, które nie zdecydowały jeszcze, gdzie chciałyby osiedlić się na stałe. Rozwiązanie umowy o wynajem nie zajmie dłużej niż kilkanaście dni. Sprzedaż mieszkania trwa o wiele, wiele dłużej.

Oczywiście kupno mieszkania na własność i sfinansowanie zakupu przy pomocy kredytu hipotecznego również ma swoje zalety. Najważniejsza z nich jest taka, że każda kolejna spłacona rata przybliża nas do posiadania mieszkania na własność. W przypadku wynajmu nie mamy takiego komfortu. Kolejne czynsze, które spłacamy trafiają po prostu na konto właściciela mieszkania. Zakup mieszkania sprawia także, że możemy czuć się w nim o wiele bardziej swobodnie. Tylko od nas zależy, w jaki sposób zaaranżujemy poszczególne pomieszczenia. Tymczasem wynajem nakłada na nas pewne dość uciążliwe ograniczenia. Zdarza się na przykład, że właściciel nie życzy sobie trzymania zwierząt w mieszkaniu, czy zabrania lokatorom palenia papierosów w pomieszczeniach

4 Comments on "Kredyt czy wynajem?"

 1. Ja wzięłam kredyt – przy płaceniu raty za dom wychodzi mniej więcej tyle, co za wynajem… a zawsze to płace na swoje. P.S
  tutaj: http://www.dobre-domy.pl/ znalazłam fajny projekt małego domu i naprawdę z perspektywy czasu okazało się, ze to super decyzja była.

 2. U nas niestety brak zdolności kredytowej uniemożliwia wzięcia tak dużego kredytu, zeby kupić dom, dlatego wynajmujemy i nawet się zastanawiam czy to nie lepsza opcja, bo jednak świadomość bycia zadłużonym na XX lat jest całkiem niefajna.
  Ba – wynajęcie domu jak patrzę w ogłoszeniach jest naprawdę cenowo bardziej opłacalne, niż kupno nówki – zwłaszcza w dużym mieście.
  A kto dziś wie czy za 20 lat będzie mieć pracę w tym samym miejscu? Wynajem uwalnia od stresu…

 3. My raczej jesteśmy za kupnem mieszkania na kredyt – jednak co własne miejsce do życia, to własne – no i jak się spłaca, to nie masz obawy o to, że ktos przyjdzie, wymówi Ci najem a Ty np zainwestowałeś w nowe kafle do łazienki.
  Poza tym jak przeglądam oferty mieszkań do kupienia na wirtualnych targach: Targimieszkaniowe.net to okazuje się, że ceny nawet w jednym mieście mogą być tak różne, że nagle okazuje się, że nawet przy niższej zdolności kredytowej jest nas na takie mieszkanie stać.

 4. Też uważam, że własny dom czy mieszkanie to lepsza opcja

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.