Spiżarnia – kiedy jest potrzebna?

Coraz więcej osób budujących domy, przeznacza w nich jedno pomieszczenie na spiżarnię. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala na efektywne zagospodarowanie przestrzeni. Warto zdawać sobie sprawę, że miejsce na spiżarnię z powodzeniem można wygospodarować także w dużym mieszkaniu.

Pierwszym i podstawowym celem zakładania spiżarni była możliwość przechowywania produktów spożywczych w niższej temperaturze. Dziś tę rolę przejęły lodówki i zamrażarki, nie oznacza to jednak, że spiżarnie zupełnie przestały być potrzebne.

Obecnie wykorzystuje się je do przechowywania zapasów.

Mogą to być zarówno samodzielnie przygotowane przetwory, które będą jak znalazł na zimę, ale także dodatkowe puszki groszku, które udało się nam kupić po atrakcyjnej cenie. Spiżarnia sprawdza się także wtedy, gdy różnorodne sprzęty gospodarstwa domowego, których nie używamy na co dzień, przestają się już mieścić w naszej kuchni.

Aby spiżarnia dobrze spełniała swoje zadanie, musi odpowiadać kilku kryteriom. Przede wszystkim powinno być w niej ciemno, dlatego na spiżarnie aranżuje się zazwyczaj wnęki lub niewielkie pomieszczenia bez okien. Spiżarnia powinna być też sucha i dobrze wentylowana, by zapewnić trwałość żywności.

1 Comment on "Spiżarnia – kiedy jest potrzebna?"

  1. MaxSłoneczny | 9 lutego, 2013 at 10:29 am |

    Oczywiście, że spiżarnie nie przestały być potrzebne – one dzisiaj po prostu zmieniły swoją formę i nie są już ani tak wielkie, ani tak toporne jak kiedyś. Ja np jako miejsce na zapasy żywnościowe wykorzystuję nie tylko dużą lodówkę, ale przede wszystkim dwa domki działkowe (przykład tu) w których trzymam słoiki z przetworami żony.
    Każdy kombinuje jak może:)

Comments are closed.