Laser – wszechstronny wynalazek

Laser kojarzy się większości z tworzeniem fantazyjnych efektów wizualnych podczas przedstawień, na dyskotekach czy w spotach reklamowych. Znają go też wszyscy uczniowie, gdyż jego najprostsza forma służy wykładowcom w prowadzeniu lekcji.

Jednakże zastosowanie tego urządzenia emitującego wiązki ultrafioletu lub podczerwieni jest dużo szersze i w zależności od rodzaju spełnia istotną rolę w wielu dziedzinach gospodarki. Lasery posiadają różną moc i różny sposób pracy. Te najbardziej zaawansowane stosowane są w przemyśle służąc np. do precyzyjnego wycinania i obrabiania materiałów twardych w tym metali, ale są również niezawodne w obróbce tak delikatnych i kruchych jak choćby porcelana.

Na współczesnym i nowoczesnym placu budowy nikt już nie wyobraża sobie wykonywania równych, wypoziomowanych powierzchni baz użycia lasera. Do tego konkretnego celu służą lasery budowlane, w grupie których znajduje się laser rotacyjny.

To właśnie lasery rotacyjne pozwalają z dużą dokładnością wyrównywać remontowane bądź dopiero powstające tereny pod np. parkingi, place oraz te znajdujące się wewnątrz budynków. Zasada działania tego typu lasera polega na emitowaniu strumienia światła widzialnego pozwalającego na wyznaczanie różnic wysokości. Dzięki urządzeniu można bez problemu zachować pion konstrukcji i jej prawidłowe wypoziomowanie co finalnie przekłada się na stabilność i bezpieczeństwo obiektu. Dodatkową zaletą jest łatwa obsługa połączona z precyzją działania.

Bez lasera nie ma współczesnej medycyny. Znają jego terapeutyczne działanie praktycznie wszyscy pacjenci stomatologiczni, ale używa się go przede wszystkim do diagnostyki, cięcia czy oświetlania pola operacji.

Z lasera poprzez nadajniki laserowe korzysta telekomunikacja, jest także stosowany w wojsku m.in. naprowadzania na konkretny cel oraz jako precyzyjna broń.