Biznes wspomagany rekomendacjami

Przedsiębiorcy wolą robić interesy z firmami, którym ufają i które cieszą się dobrą opinią. To nie powinno dziwić. W biznesie to elementy, które często pomagają osiągnąć sukces. Dlatego właśnie coraz więcej polskich biznesmenów staje się członkami organizacji rekomendacji.

Dlaczego w internecie działa tak wiele serwisów, gdzie klienci mogą wyrażać opinie na temat produktów? Dlaczego wielu z nas chce poznać zdanie znajomych lub rodziny, gdy korzystali z interesujących nas usług? Dlaczego firmy sprawdzają kontrahentów przed podpisaniem z nimi umowy? Odpowiedź jest zawsze jedna – zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy szukają firm godnych zaufania. Dlatego właśnie duże znaczenie zyskuje rekomendacja. Jest to również skuteczny sposób na to, jak podnieść sprzedaż.

Zaufanie w biznesie

Do budowania zaufania w biznesie potrzebne są odpowiedzialne działania wszystkich stron. Różne badania pokazują, że właśnie zaufanie jest tym czynnikiem, które pozwala skutecznie zwiększyć zyski firm. Coraz częściej mówi się również o ekonomii zbudowanej na zaufaniu. Opinia, że ta czy inna firma jest godna zaufania, poprawia skutecznie jej reputację. Z drugiej strony trzeba zauważyć, że utrata dobrego imienia w biznesie jest bardzo trudna do odbudowania, chociaż oczywiście – możliwa.

W Stanach Zjednoczonych firma FranklinCovey przeprowadziła badania, z których wynika, że przedsiębiorstwa o wysokim poziomie zaufania osiągają zyski nawet o 286% wyższe niż pozostałe firmy (źródło: http://csr.forbes.pl/stephen-covey-o-zaufaniu-w-biznesie,artykuly,179363,1,1.html). Oznacza to, że już samo w sobie zaufanie jest ogromną wartością i kapitałem przedsiębiorcy.

Jak budować zaufanie?

Firmy, które osiągają sukces na rynku nie koncentrują się tylko na tym, jak zwiększyć sprzedaż, ale ważna jest również dla nich etyka prowadzenia biznesu. Takie podejście ułatwia także tworzenie trwałych relacji biznesowych. Warto jednak pamiętać, że u podstaw każdej z nich znajduje się właśnie zaufanie. Niestety, łatwiej je stracić niż zyskać. Budowanie zaufania to delikatny proces, który opiera się kompetencji, uczciwości, jasnej wizji prowadzenia biznesu, ale również na trosce o wspólny interes wszystkich kontrahentów.

Bardzo pomocna w budowaniu zaufania jest rekomendacja. Wielu przedsiębiorców już dawno to zauważyło. Nic dziwnego zatem, że coraz większą popularnością cieszą się na przykład organizacje rekomendacji biznesowych. Tego typu podmioty prężnie działają od wielu lat na świecie, a w Polsce z roku na rok zyskują konsekwentnie coraz więcej zwolenników, na przykład BNI Polska. W takich organizacjach przedsiębiorcy nie tylko zdobywają wiedzę na temat prowadzenia biznesu, ale również mogą liczyć na rekomendacje innych właścicieli firm, a także sami jej udzielają. W ten sposób rozwija się biznes oparty na zaufaniu, który ma do zaoferowania coś więcej niż tylko reklamy z pustymi sloganami.