Domowe filtry wodne cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są urządzenia oczyszczające wodę napływającą do konkretnego ujęcia wodnego w domu – w kuchni lub łazience. Na rynku istnieją również urządzenia bardziej wydajne, które są w stanie oczyścić całość wody użytkowej w domu. Oto kilka pytań, które najczęściej padają przed kupnem takiego urządzenia oraz odpowiedzi na nie
Gdzie montuje się filtry o dużej wydajności?
Filtry o dużej wydajności to urządzenia przeznaczone do oczyszczania całej wody użytkowej wykorzystywanej w obrębie danego domostwa. Z tego powodu montuje się je na głównym ujęciu wody w budynku – dzięki temu z każdego pomniejszego ujęcia możemy pobierać już oczyszczoną wodę.
Filtry a zanieczyszczenia
Jakiego rodzaju zanieczyszczenia są usuwane z wody za pośrednictwem filtrów? To jest uzależnionego od konstrukcji urządzenia filtrującego. –Poszczególne modele mogą mieć od jednego do trzech wkładów filtrujących – wyjaśnia przedstawiciel firmy Global Water – Dwa z nich odpowiedzialne są za filtrowanie konkretnych rodzajów zanieczyszczeń: mechanicznych, takich jak drobiny piasków, osady i zawiesiny, oraz chemicznych, czyli różnego rodzaju związki, pozostałości detergentów, pestycydów, a także bakterii. Trzeci wkład służy zmiękczaniu wody, czyli zmniejszaniu jej napięcia powierzchniowego. W wyniku filtrowania woda zostaje oczyszczona ze wszelkich zanieczyszczeń o wielkości powyżej 5 mikronów, staje się klarowna, nie pieni się, traci specyficzny zapach i smak związków chemicznych. Zmiękczona woda jest lepsza do mycia, gdyż ma lepsze właściwości zwilżające, rozpuszczone w nich preparaty czyszczące – np. mydło, szampon, płyn do mycia naczyń – lepiej się pienią i można przy ich pomocy umyć większe powierzchnie.
Jak wygląda eksploatacja urządzenia filtrującego?
Filtry wykorzystywane w oczyszczaniu wody mają ograniczoną przepustowość, z biegiem czasu same zanieczyszczają się zebranymi z wody drobinami oraz związkami chemicznymi. Zanieczyszczony filtr traci swoje właściwości, dlatego bardzo ważna jest regularna wymiana filtrów na nowe egzemplarze. Standardowo żywotność filtra wynosi 6 miesięcy – po tym czasie dla utrzymania optymalnej wydajności zalecana jest jego wymiana. Wyjątkiem są urządzenia wyposażone w system płukania wstecznego, którego zadaniem jest samoczynna regeneracja urządzenia. Takie modele nie wymagają żadnej wymiany – ich wkłady filtracyjne wykonane są ze stali nierdzewnej, nie korodują i nie zapychają się.