Wraz z wiekiem pojawiają się różne choroby i dolegliwości, w tym zaburzenia pamięci i problemy z koncentracją. Spowolnieniu najszybciej ulega pamięć krótkotrwała, odpowiedzialna za zapamiętywanie i uczenie się nowych rzeczy. Jednak proces ten można opóźnić, wystarczą chęci i samodyscyplina. Mimo iż emerytura jest czasem spokoju i odpoczynku, nie można pozwolić, aby nasz mózg również się rozleniwił, ponieważ nieużywane szare komórki zanikają. Warto więc gimnastykować umysł, co pozytywnie wpłynie na poprawienie pamięci, zdolności twórczych, szybkość myślenia oraz spostrzegawczość.
Ćwiczenia pamięci dla seniorów powinny być wykonywanie regularnie i wszechstronnie aktywizować umysł poprzez różnego rodzaju zadania graficzne, językowe czy matematyczne. Ważna jest systematyczność, trochę wysiłku i czasu. Pomocne okażą się chociażby nauka wiersza lub bajki, które można opowiedzieć wnukom, nauka nowego języka, ćwiczenia fizyczne, nauka obsługi komputera, nauka gry na jakimś instrumencie czy zapamiętanie listy zakupów zamiast spisywania jej.
Istnieje również wiele ćwiczeń, których wykonywanie wpłynie pozytywnie na pamięć. Można wykonywać je z innymi osobami. Przykładowo: gra w skojarzenia, w której każdy podaje swoje skojarzenie ze słowem wypowiedzianym przez poprzednią osobę; gra w zapamiętywanie słów, w której chodzi o powtarzanie słów wypowiedzianych wcześniej i dodanie własnego wyrazu. Przydatne będzie również rozwiązywanie krzyżówek, rozwiązywanie sudoku, rozpoznawanie różnic na podobnych obrazkach. Ponadto w Internecie znaleźć można gotowe zestawy ćwiczeń na pamięć.