Czy w kuchni potrzebny jest dywan?

Podłogi w kuchniach najczęściej wykańczane są praktycznymi, estetycznymi płytkami. Płytki takie są odporne na wilgoć, łatwe do utrzymania w czystości, a także są trwałe. Jadalnie mogą być również wykańczane panelami laminowanymi bądź parkietem. Dekoratorzy wnętrz raczej odradzają umieszczanie w kuchni dywanów, właśnie ze względów praktycznych. Jednak zauważyć można, że w ostatnim czasie trend ten nieco się zmienił.

Małe wykładziny dywanowe

Jeżeli ktoś ma kuchnię połączoną z jadalnią i jest to pomieszczenie o większych rozmiarach to może pozwolić sobie na ułożenie estetycznej wykładziny dywanowej.

Bardziej ekstrawaganckie osoby mogą nawet zdecydować się na dywan w kuchni, aczkolwiek w tym wypadku powinny sugerować się względami praktycznymi oraz minimalizmem. W kuchni pojawia się w końcu wiele okruszków, przygotowywany jest pokarm, a kiedy w domu są małe dzieci to o zabrudzenia podczas posiłków nietrudno. Dlatego, o ile chcemy umieścić dywan w kuchni to powinniśmy pamiętać o zastosowaniu pewnych zasad. Na przykład, warto ułożyć go w jadalni. Wówczas, dywanik lub chodnik dywanowy nie tylko wprowadzą poczucie komfortu, ale i okażą się efektownym elementem posadzki. Należy pamiętać bezwzględnie o tym, że sama podłoga w kuchni powinna być wykończona materiałami o wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne, na wilgoć, na chemiczne środki, a także powinny wykazywać właściwości antypoślizgowe. Istotne jest także to, żeby powierzchnia panelu albo płytki nie ścierała się, czy też nie zmieniała koloru w miejscach, w których jest najczęściej użytkowana. Niezależnie natomiast od tego, jaki materiał na podłogę się wybierze to newralgiczne miejsca narażone na uszkodzenia mogą być tymi, w jakich położy się dywan w kuchni, matę podłogową lub godny uwagi chodnik. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na to, aby materiał dywanu na jaki się zdecydujemy nie ślizgał się po powierzchni. Wzorów jest natomiast sporo i na pewno każdy znajdzie coś wprost pod design w swojej kuchni.

Praktyczne wskazówki designerskie

Strefa robocza w kuchni, czyli miejsce gdzie kroimy, siekamy, czy obieramy często ulega zabrudzeniom. Natomiast, mały dywan w kuchni można łatwo zwinąć i wytrzepać i już ten fakt sprawia, że w aranżacji kuchennej dywany zyskały popularność. Poza tym, dywanik taki ma właściwości akustyczne, gdyż wyciszy dźwięk spadających garnków lub sztućców. Kupując chodnik do kuchni musimy zwracać uwagę na to, aby miał on tak zwany „krótki włos”, to wpływa bowiem na szybsze wytrzepanie okruszków. Warto wybierać dywaniki wzorzyste, ponieważ nie będzie na nich widać zabrudzeń. Co ciekawe, jeśli wybierzemy dywan do kuchni to nie tylko stanie się on ozdobą konkretnego miejsca, ale i nasz kręgosłup będzie w lepszym stanie. Długotrwałe zmywanie lub gotowanie na twardej posadzce obciąża kręgosłup, a niewielki dywanik zniweluje poczucie ciężkich i obolałych nóg lub pleców.

Jak więc widać, chociaż dywan w kuchni nadal nie jest czymś często spotykanym, to okazuje się świetnym rozwiązaniem.

Sprawdź sklep z dywanami 7kd.