Terminal kontenerowy jest obiektem, gdzie kontenery są przeładowywane z różnych dostępnych środków transportu, aby dalej je transportować. Oczywiście przeładunek może odbywać się między statkami kontenerowymi i pojazdami lądowymi, takimi jak ciągniki siodłowe czy pociągi, wtedy jest to morski terminal kontenerowy. Idąc dalej przeładunek także może się odbywać pomiędzy pojazdami lądowymi, z pociągu oraz ciągników siodłowych – wtedy jest to lądowy terminal kontenerowy.
Większy port stanowi morskie terminale kontenerowe i jest zazwyczaj w dużych miastach lub dość niedaleko nich. Związane jest to z ważną kwestią odnośnie odpowiedniego dojazdu drogowego czy kolejowego.
Warto zaznaczyć, że terminale kontenerowe, czy to lądowe czy morskie, mają zapewniony plac składowy, na którym składowane są pełne kontenery oraz puste. Ważne jest, że załadowane kontenery są na placu dość krótki czas, ponieważ muszą ruszyć w dalszy transport. Z kolei puste kontenery czekają na ponowny załadunek i stoją dłuższy okres czasu.
Oczywiście depot kontenerowy jest niezbędny w celu zapewnienia odpowiedniego transportu i warto z niego korzystać. W Polsce najnowocześniejszy polski terminal kontenerowy to DCT Gdańsk, który został stworzony, aby obsługiwać liniowe statki oceaniczne.