Czym kierować się przy wyborze najlepszej pompy ciepła?

Mieszkając w naszej strefie geograficznej nie mamy wyjścia: przez sporą część roku musimy ogrzewać nasze domy. Nic dziwnego, że poszukiwania tanich i wydajnych metod dostarczania ciepła trwają praktycznie bezustannie. W niniejszym artykule skupimy się na pompach ciepła, które są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych sposobów ogrzewania.

Co to jest pompa ciepła i do czego służy?

Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera ciepło z powietrza, gruntu lub wody po to, by można było je użyć do ogrzania naszego domu. Pompa taka jest uważana za najtańszy sposób ogrzewania w porównaniu do konwencjonalnych źródeł energii takich jak kocioł gazowy, olejowy czy elektryczny. Sporą zaletą tego rozwiązania jest jego bezobsługowość, bezpieczeństwo, a także zdecydowanie proekologiczny charakter (brak procesu spalania – ogrzewanie nie powoduje lokalnej emisji zanieczyszczeń). Wadą jest relatywnie wysoki koszt inwestycji.

Rodzaje pomp ciepła

Generalnie istnieją trzy podstawowe rodzaje pomp. Tym, co je różni, jest źródło ciepła, które jest pobierane przez pompę:

  • grunt
  • woda
  • powietrze

Najpopularniejszymi rozwiązaniami są pompy powietrzne oraz gruntowe. Koszt inwestycji jest wyższy w przypadku pomp gruntowych, ponieważ oprócz samej pompy musimy zakupić dodatkowo tzw. sondy pionowe lub kolektor poziomy. W przypadku pomp powietrznych, koszt zależy właściwie tylko od marki samego urządzenia i rozwiązań technicznych w nim zastosowanych. Drugim czynnikiem, na który musimy zwrócić uwagę, jest komfort użytkowania. W tym przypadku obie formy zapewniają równie wysoki poziom tego elementu. I wreszcie najważniejsze, czyli efektywność. Tutaj pompa powietrzna musi uznać wyższość gruntowej, która mówiąc wprost – zużywa mniej prądu do zapewnienia nam ciepła.

Opłacalność pomp ciepła

Porównując wszystkie rodzaje ogrzewania, trzeba powiedzieć, że pompa ciepła bije je na głowę, osiągając najwyższe klasy efektywności energetycznej A++. Stosunek poboru energii do uzyskiwanych efektów jest w tym przypadku zdecydowanie najkorzystniejszy. Wadą pomp jest jednak konieczność zainwestowania sporych sum na początku. Wymierne korzyści pojawiają się dopiero na etapie eksploatacji. Ogrzewanie przy użyciu pompy ciepła może być tańsze również od ogrzewania węglowego, a nawet gazowego.

Jak wybrać pompę ciepła?

Przede wszystkim należy zebrać informacje na temat zapotrzebowania budynku na ciepło. Moc grzewcza pompy (Pg) powinna być tym większa, im nasz dom jest słabiej izolowany (największa moc będzie wymagana w budynkach tworzonych wg przestarzałych technologii, pozbawionych warstwy izolacyjnej, zaś najmniejsza w tych, które posiadają warstwę izolacji o grubości ponad 20 cm).

Oprócz samej technologii budowy oraz izolacji budynku, istotnym czynnikiem będzie tutaj wielkość i jakość jego oszklenia. Jeśli dodatkowo chcemy za pomocą pompy ogrzewać centralną wodę użytkową, wówczas wybierając moc urządzenia, musimy wziąć pod uwagę około jeden kW więcej właśnie na ten cel.

Ważne: decydując się na pompę należy raczej niedoszacować jej moc, niż kupić urządzenie zbyt „mocne”. Taniej będzie nam dogrzać dom w ekstremalne mrozy, niż używać pompy o zbyt dużej mocy przez cały rok.

Po drugie, choć może zabrzmieć to paradoksalnie, należy zastanowić się nad tym, czy chcemy używać pompy ciepła do ogrzewania, ogrzewania i chłodzenia czy też do samego chłodzenia.

Po trzecie, myśląc o pompie ciepła, warto zastanowić się nad rodzajem tzw. górnego źródła ciepła (zadaniem pompy jest przepompowywanie ciepła ze źródła dolnego, czyli obszaru o niskich temperaturach, np. z gruntu, do źródła górnego). Idealnym źródłem górnym jest wodne ogrzewanie podłogowe. Jeśli z różnych powodów nie możemy sobie na taki luksus pozwolić, wówczas rolę tę mogą przejąć grzejniki, które jednak powinny być większe od typowych grzejników dla instalacji CO.

Przystępując do wyboru urządzenia, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów pracy. Wyboru powinniśmy dokonać w oparciu o wysoką efektywność średnioroczną pracy, o której świadczy wysoki współczynnik SCOP; niski poziom hałasu; wysoką wydajność w całym zakresie temperatur pracy (nawet przy -20oC), łatwość obsługi czyli intuicyjny prosty interfejs pompy ciepła; możliwość chłodzenia; możliwość zdalnego serwisowania i sterowania systemem.

Gdzie kupić pompę?

Niezależnie od rodzaju ogrzewania (powietrzne, gruntowe czy wodne), najważniejszym jego elementem zawsze jest pompa. Od jej jakości zależy późniejszy komfort użytkowania. Jeśli zainteresował Was temat ogrzewania za pomocą pomp ciepła, zajrzyjcie na stronę największego w Polsce producenta pomp ciepła – Firmy NIBE-BIAWAR i dowiedzcie się więcej.