Decoupage krok po kroku – tekturowe kartony

Decoupage to technika zdobnicza pochodząca z Dalekiego Wschodu, która została zapoczątkowana na wschodniej Syberii. Polega na przyczepianiu do różnego rodzaju powierzchni (drewno, metal, szkło, tkanina) spreparowanych elementów z papieru lub chusteczek. Głównym zamysłem jest to, aby przyczepiany element wyglądał jak namalowany. Przez co na daną powierzchnię nakłada się wycięty element i lakieruje do momentu stopienia z podstawą.

Co będzie potrzebne do wykonania decoupage?

Potrzebujemy rzeczy, które zwykle mamy pod ręką w każdym domu. Możemy wykorzystać:

  1. Podstawa decoupagu – naszą podstawą są wszelkiego rodzaju drewniane pudelka, szkatułki, tekturowe kartony, metalowe doniczki lub pudełeczka, ramki do zdjęć albo ceramika.
  2. Materiały ozdobne – mogą to być motywy wycięte z gazety, papieru do decoupagu, papieru do pakowania prezentów, serwetki albo wydruku z komputera. Tak samo jak z podstawą mamy pełną dowolność i możliwość doboru indywidualnie zgodnie ze swoim gustem.
  3. Materiał potrzebny do przymocowania – możemy potrzebować klej wikol lub kurze białko z jajka. Przydatny może się okazać lakier i farba akrylowa. Najlepiej sprawdzi się klej wodny, jeżeli takowego nie posiadamy możemy klej wikol rozcieńczyć zwykłą wodą z kranu.

Inne rzeczy przydatne: pędzelek z miękkiego włosia (stosunkowo gruby).

Jak zrobić oryginalne pudełka na rzeczy? DIY kartony tekturowe

Wciąż chodzisz po sklepach i szukasz idealnego pudełka pasującego do Twojego wnętrza, w którym pochowasz niepotrzebne rzeczy? Oferty w internecie i sklepie stacjonarnym są stosunkowo drogie, a zwykły karton wygląda nieestetycznie. Nie musisz wydawać majątku na spersonalizowane pudełko, gdyż możesz wykonać je sama w domu przy pomocy techniki decoupagu. Zobacz jak krok po kroku wykonać indywidualne pudełko.

Przygotuj: klej wodny, farbę akrylową (jeżeli chcesz zmienić naturalny kolor kartonu), karton tekturowy, serwetki lub papier ozdobny.

Krok 1 – stwórz projekt

Zastanów się jak ma wyglądać Twoje gotowe pudełko, zaplanuj kolor. Aby cieszyć się estetycznym wyglądem lepiej sobie przymierzyć. Możesz również zainspirować się pomysłami z internetu. Warto, przed rozpoczęciem pracy, ułożyć sobie wszystkie elementy w całość i sfotografować.

Ważne! Jeżeli chcesz cokolwiek narysować na papierze, który następnie wykorzystasz do ozdoby, koniecznie zrób to przed przyklejeniem jako docelowy przedmiot.

Sprawdź, czy spody serwetek i papierów są czyste i nie mają żadnych okruszków czy pyłków – wszelkie okruszki po przyklejeniu odznaczą się na materiale.

Krok 2 – malowanie

Aby pozbyć się typowego brązu kartonu, wykorzystaj farby akrylowe. Karton możesz pomalować przy pomocy zwykłego pędzla lub wałka. Jeżeli chcesz, aby dany kawałek miał naturalny kolor zabezpiecz go kawałkiem materiału, którego końce będą przyklejone na taśmę. W przypadku kartonu nie sprawdzi się użycie taśmy malarskiej, ponieważ zdejmując ją możemy uszkodzić strukturę kartonu. Nakładamy około 2 do 4 warstw, w zależności od krycia farby po każdej warstwie.

Efekt przetarć – krok po kroku

Jeżeli chcesz, aby Twój karton na zbędne rzeczy miał charakter retro, możesz wykonać na nim drobne przetarcia. Na początku wybierz powierzchnię, którą będziesz ozdabiać i maluj na kolor, w jakim chcesz uzyskać przetarcia. Wystarczy nam jedna warstwa. Gdy farba wyschnie w miejscu gdzie chcemy uzyskać przetarcia smarujemy świeczką. Malujemy na wybrany kolor farbą akrylową. Po jej wyschnięciu lekko ścieramy przy pomocy papieru ściernego – musi to być naprawdę delikatne, aby nie uszkodzić pudełka.

Krok 3 – naklej ozdoby

Zgodnie z inwencją twórczą albo planem przyklej specjalnym klejem ozdoby do pudełka. Jeżeli chcesz przykleić jedną na drugą warstwę, klej z pierwszej musi wyschnąć! Pędzlem zamoczonym w kleju delikatnie pociągamy po motywie. Gdy klej całkowicie wyschnie możesz wykonać ostatni krok jakim jest pokrycie powierzchni lakierem lub emalią. Nakładamy kilka warstw, ale uwaga – każda warstwa musi najpierw porządnie wyschnąć, aby nałożyć kolejną. Ilość warstw lakieru zależy od Ciebie i tego jak gruby materiał użyłaś do ozdoby – im grubszy materiał tym więcej warstw.

To wszystko! Teraz możesz cieszyć się oryginalnym dodatkiem do mieszkania!