Dobieramy schody do domu

W domu jednorodzinnym bardzo często znajdują się schody. Budujemy piętrowe domy, by przede wszystkim zaoszczędzić na ogrzewaniu, na działce, by dom prezentował się odpowiednio. Schody w domu, to też niesamowite pole do manewru, jest to świetna dekoracja, która zmienia zupełnie całą nieruchomość.

Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak wiele mamy wolnej powierzchni, której chcemy przeznaczyć na schody. Niektóre z typów schodów muszą mieć naprawdę dużo miejsca, by wyglądały pięknie, estetycznie, by wzbudzały prawdziwy zachwyt. Schody, to zazwyczaj pierwszy mebel i to taki, który nie jest łatwo wymienić. Dlatego też trzeba to wziąć pod uwagę i dokładnie przemyśleć wybór i zakup schodów. Trzeba przy tym pamiętać, że schody mają przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo i komfort.

Aby tak było, schody muszą być równej wielkości, odpowiednio wyprofilowane. Optymalna wysokość stopnia, to 17 lub 18 centymetrów. W przypadku schodów zewnętrznych, najczęściej mamy do czynienia z takim materiałem, jak beton. A następnie wykańcza się je klinkierem, płytkami ceramicznymi lub kamieniem. Podczas wyboru materiału należy kierować się takimi czynnikami, jak odporność, ścieralność, nasiąkliwość. Pamiętać należy również o czynniku wizualnym, w końcu schody zewnętrzne, to wizytówka domu. Z kolei schody wewnętrzne, to pierwszy mebel w każdym domu. Materiały, z których możemy je wykonać, to płytki ceramiczne, naturalny kamień, drewno, metal i szkło. W przypadku płytek, mamy do czynienia z materiałem praktycznym, łatwym w utrzymaniu czystości. Dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Oczywiście lepiej nie wybierać polerowanych, bowiem mogą być niebezpieczne. Schody z kamienia, to niesamowita dekoracja domu. Najbardziej trwały materiał, odporny na zabrudzenia i zmiany temperatury. Schody wykonane z tego materiału będą służyły przez lata. Inny rodzaj, to drewno. Materiał może nie najtańszy, ale za to niezwykle popularny. Tłumi hałas, ma też właściwości antypoślizgowe. Najczęściej wykorzystywane drewno, to sosna, świerk, dąb. Alternatywną, nowoczesną opcją, jest wykonanie schodów ze szkła lub metalu. Ciekawe rozwiązanie a także sposób na rozświetlenie domu.

Jak więc widzimy, możemy mieć różne schody w domu. Najlepiej jest zorientować się w tym, jakie mamy do wyboru, jakimi środkami dysponujemy, wówczas będzie najłatwiej podjąć decyzję. Im szybciej zapoznamy się z ofertami, tym lepiej, bowiem zakup i montaż takich schodów też trwa. Trzeba też obmyślać całą strategię, jak będzie prezentował się pozostały układ w domu.