Jak urządzić wnętrza w stylu Jay’a Gatsby’ego? Wybieramy lampy stojące do aranżacji art deco

Kojarzycie powieść „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda? Na sto procent. Jeśli nawet nie czytaliście książki, to zapewne oglądaliście którąś z ekranizacji. Najsłynniejszą jest ta z 2013 roku z Leonardo DiCaprio w roli głównej. Film zdobył aż 2 Oscary. Jeżeli marzą się Wam wnętrza w stylu Jay’a Gatsby’ego, zapraszamy do lektury! Podpowiemy Wam, jak stworzyć aranżację o podobnym charakterze (spokojnie, nie musicie dysponować wielką rezydencją). W osiągnięciu zamierzonego efektu nieocenioną rolę odgrywają… lampy stojące.

Akcja „Wielkiego Gatsby’ego” toczy się w Nowym Jorku w latach 20. XX wieku. Tytułowy Gatsby, podobnie jak inni, bajecznie bogaci Amerykanie, mieszka w ogromnej, luksusowej posiadłości, pełnej wyrafinowanych dodatków. Jeśli chcielibyście zaprosić do swoich wnętrz wyjątkowy klimat rezydencji Jay’a Gatsby’ego, postawcie na wystrój w stylu art deco. Współczesne aranżacje art deco są szykowne i eleganckie, a przy tym lżejsze wizualnie i nowocześniejsze od tych sprzed wieku. Mogą być z powodzeniem zapraszane do różnego typy wnętrz i na każdy metraż, nie tylko do kilkusetmetrowych posiadłości nad oceanem. Nie wymagają dysponowania aż tak wielkim budżetem. Istotnym elementem każdej aranżacji art deco jest dekoracyjne oświetlenie – zwłaszcza lampy stojące. Jakie konkretnie wybrać?

Styl art deco – cechy charakterystyczne

Art deco jest sztuką nie tyle urządzania, co dekorowania wnętrz. Najlepiej z nurtem tym pracować będą perfekcjoniści, miłośnicy luksusu i prestiżu oraz osoby z artystyczną duszą. W jednym pomieszczeniu dawne, wyrafinowane wzornictwo przeplata się z nowoczesnymi, funkcjonalnymi rozwiązaniami i innowacyjnymi technologiami. Aranżacja jest dopracowana w każdym detalu. Nie ma w niej mowy o chaosie, przypadkowości i kompromisowych wyborach. W wystroju art deco na pierwszy plan wysuwają się dodatki w nasyconych barwach, ostre, geometryczne linie, luksusowe materiały, połyskujące powierzchnie i kontrastujące połączenia. Beże, błękity, jasne szarości i zgaszone róże stanowią neutralne, bezpieczne tło dla mocnych akcentów dekoracyjnych, np. brązowych, w kolorze butelkowej zieleni czy w odcieniach kamieni szlachetnych.

Styl art deco – meble i dodatki

Meble i dodatki we wnętrzu art deco muszą być bezwzględnie najwyższej jakości, uważnie zweryfikowanej przez inwestora przed zakupem. Mile widziane są szlachetne materiały i niebanalne wzory. Meble wypoczynkowe powinny być komfortowe, obszerne, solidnie wykonane, obite elegancką tapicerką lub skórą w wyrazistym kolorze. Antyczne meble oraz luksusowe, połyskujące tekstylia z aksamitu, satyny, skóry naturalnej, jedwabiu, weluru czy atłasu kształtują ekskluzywny charakter wystroju. Szczególnie pożądane w przestrzeni art deco są dekoracyjne lampy stojące – stołowe i podłogowe. Do innych must have należą zegary stojące oraz obrazy i lustra w starych, odrestaurowanych ramach.

Jakie lampy stojące wybrać do wnętrz w stylu art deco?

W aranżacji art deco lampy stojące odgrywają kluczową rolę. Nie tylko doświetlają przestrzeń, ale również budują odpowiedni klimat i pełnią funkcję dekoracyjną. Postawcie na produkt renomowanej marki, słynącej z dopracowanych w każdym calu projektów. Możecie poszukać ideału w segmencie lamp stojących w stylu modern classic lub nowojorskim. Wybrany model powinien przypominać małe dzieło sztuki.