Kupno starego mieszkania i co dalej?

Decyzja o zakupie własnego mieszkania jest jedną z najważniejszych w życiu większości ludzi. Nowe mieszkania kuszą jakością wykonania, wyglądem i nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, ale z racji na ich koszt są poza zasięgiem wielu rodzin. Dysponując mniejszymi zasobami finansowymi należy się skupić na poszukiwaniu dobrych mieszkań używanych, a te najczęściej można spotkać w blokach z tzw. wielkiej płyty. Są kilkukrotnie tańsze od nowych, ale też mają jedną podstawową wadę – ich powierzchnia jest niewielka, a przestrzeń trudna do wygodnego zagospodarowania.

W dużych miastach jest jeszcze jedna możliwość nabycia mieszkania w stosunkowo niskiej cenie, o której często się zapomina – są to mieszkania w starym budownictwie. Mają tę przewagę nad mieszkaniami z bloków, że usytuowane są w dużo lepszych częściach miast, budynki są bardziej kameralne od osiedli molochów, a co najważniejsze, ich powierzchnie porównywalne bywają do małych domów jednorodzinnych.

Nie rzadko posiadaczami lokali mieszkalnych w starym budownictwie zostaje się na drodze spadkowej, a wtedy bez względu na to czy takie lokum chce się zaadaptować do własnych potrzeb, czy też sprzedać, zawsze warto wcześniej poddać je gruntownemu remontowi.

Ważną kwestią by adaptacja starego mieszkania była udana i spełniała oczekiwania nowych właścicieli lub też była jak najbardziej atrakcyjna dla potencjalnych kupców jest sporządzenie odpowiednio przemyślanego projektu wnętrza.

Zlecenie sporządzenia takiego projektu architektowi pozwoli na opracowanie dokładnego harmonogramu prac, które muszą być bezwzględnie wykonane zanim zacznie się etap końcowy, czyli ustawianie mebli.

Architekt zwróci uwagę na stan techniczny ścian i instalacji oraz podłóg, oceni czy trzeba wymienić stolarkę drzwiową i okienną, a przede wszystkim będzie mógł rozplanować wielkość i ilość poszczególnych pomieszczeń do potrzeb właściciela nieruchomości. Etapem końcowym jest dobór przez projektanta mebli i wielu detali, które nadadzą mieszkaniu niepowtarzalnego charakteru.

W Poznaniu kwestie związane z adaptacją starych mieszkań kompleksowo rozwiązuje pracownia https://www.abrys.net/