Męskie paski – wszystko o ich doborze

Pasek jest z pozoru drobnym dodatkiem, który od razu zdradza naszą wiedzę, bądź niewiedzę na temat mody i zasad doboru stroju. Wprawnemu oku wystarczy tylko chwila, aby zobaczyć, kto zna się na trendach, a kto nie ma o tym pojęcia.

Pasek nie służy wyłącznie do tego, aby podtrzymywać opadające spodnie na swoim miejscu. Ten drobiazg potrafi podreperować naszą sylwetkę i odwrócić uwagę od niektórych mankamentów. Tutaj dowiesz się, jak prawidłowo nosić męskie paski – wszystko o ich doborze znajdziesz poniżej.

Oficjalne wyjście

W kobiecych strojach pasek ma na celu przede wszystkim podkreślenie i wydobycie talii. W męskim stroju jest to dodatek praktyczny, ale też posiadający walory estetyczne. Zakładając strój formalny musimy dobierać pasek względem odcienia obuwia lub posiadanej w ręku aktówki. Najważniejsza reguła dotyczy materiału – pasek powinien być wykonany z tego samego surowca co noszone buty. Najbezpieczniejsze kolory, które najczęściej pojawiają się w stylizacjach to czarny i brązowy lub też odcienie tego ostatniego. Brązowe paski można śmiało zestawiać z obuwiem w nietypowym odcieniu, np. wiśniowym – to również będzie ze sobą grało.

Pasek, który zamierzamy założyć do garnituru nie powinien mieć dużej klamry, ale raczej delikatną i dyskretną. Najlepiej, jeżeli będzie ona wykonana z metalu o matowej powierzchni lub będzie miała kolor srebra. Styliści zachęcają panów, aby śmiało sięgali również po mosiądz, który z czasem nabiera głębszej barwy, co jeszcze lepiej podkreśla jego elegancję. Pamiętajmy też, że klamra powinna współgrać ze spinkami do mankietów oraz innej biżuterii, jaką zakładamy na formalne spotkanie. Wyjątkiem jest oczywiście obrączka, która nie jest elementem ozdobnym, ale pełni rolę symbolu.

Okazje nieformalne

Jeżeli wybierasz się na spotkanie towarzyskie, możesz pozwolić sobie na pewne odstępstwa i nieco więcej swobody. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby buty i pasek korespondowały ze sobą. Jeżeli lubisz jaskrawe, jasne oraz nasycone kolory obuwia i dodatków, postaraj się, aby koszula nie była już tak krzykliwa. W przeciwnym razie uzyskasz zbyt mocny, przerysowany efekt. Tutaj też możesz pozwolić sobie na oryginalne, duże klamry – mogą być ciężkie, rzeźbione, kolorowe – wszystko zależy od wyobraźni właściciela. Jeżeli już zdecydujesz się na efektowną klamrę, która rzuca się w oczy, postaraj się nie zakładać innych dodatków, np. szerokich bransolet, dużych zegarków etc. Parciane paski są świetnym uzupełnieniem jeansów, spodni wykonanych z lnu oraz sztruksu.