Pokolenie złotych rączek powoli odchodzi do lamusa. Jeśli jednak aspirujecie do takiego miana, podpowiemy Wam, co powinniście mieć zawsze pod ręką. Odpowiedni sprzęt pozwoli profesjonalnie zająć się każdą usterką w domu, ogrodzie, a także w mieszkaniach znajomych czy rodziny.
Przydatne drobiazgi
Niektóre narzędzia są niewielkie, a jednak bardzo istotne. Zaliczymy do nich tradycyjne kombinerki, które są niezbędne w każdym gospodarstwie domowym. Bez nich trudno się obejść, zarówno przy większych, jak i przy mniejszych naprawach. Poza kombinerkami konieczna jest miarka albo centymetr. Bardzo praktyczna i wytrzymała jest miarka taśmowa – precyzyjna i odporna na uderzenia. Tradycyjny młotek też powinien się znaleźć w domowym pudle z narzędziami – bez niego nie wbijesz przysłowiowego gwoździa. Taśmy, linijki i nożyczek chyba nie musimy wymieniać – to podstawa dla każdego, kto pretenduje do miana majsterkowicza. Śrubki i nakrętki nabędziesz z czasem, gdy zajdzie taka potrzeba.
Malowanie, tapetowanie
Jeśli nie masz doświadczenia albo wsparcia fachowca, raczej się nie bierz samodzielnie za te prace. Możesz natomiast do swojego niezbędnika wrzucić pędzel. Po remoncie zostają zazwyczaj resztki farby – w razie potrzeby będziesz mógł w każdym momencie coś podmalować. Przyda się na pewno też poziomnica – być może stanie się ona pierwszym krokiem do robienia większych remontów.
Ostry sprzęt
Używanie piły to dla wielu majsterkowiczów wielka przyjemność. Jej zakup – również. Nie dziwne – na rynku jest ogromny wybór. Do prac domowych wystarczy tradycyjna piła ręczna, do prac zaawansowanych trzeba zakupić piłę tarczową, a jeśli planujemy jakąś ogrodową rewolucję – możemy potrzebować nawet piły łańcuchowej. Wszystko zależy od naszych potrzeb i umiejętności – tych przede wszystkim, bo piła w nieodpowiednich rękach może być naprawdę niebezpieczna.
Na wysokości
Żaden majsterkowicz nie obędzie się bez drabiny. Zawieszanie obrazów, wkręcanie żarówek, montowanie żyrandoli, czy usuwanie usterek wymaga jej użycia. Może to być prosta drabina dwustronna, taka jak aluminiowa drabina Eurostyl lub bardziej zaawansowana, taka jak 4-częściowa aluminiowa drabina przegubowa Forte. Ważne, by była solidna, posiadała odpowiednie certyfikaty i gwarancję – korzystanie ze starych i niepewnych drabin może zakończyć się bolesnymi konsekwencjami.
Neseser, walizka czy pojemnik?
O narzędzia trzeba dbać i odpowiednio je przechowywać. Dlatego nie możesz się ograniczyć tylko do ich zakupu, ale też zainwestować w odpowiedni neseser, walizkę lub pojemnik. Świetnym rozwiązaniem jest boks MultiCaddy, który można też zawiesić na drabinie. Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu nie tylko zadbasz o narzędzia, ale też o porządek. Pamiętaj, by pojemnik na narzędzia był poręczny – zapewne często będziesz go przenosić z miejsca na miejsce.
Wymienione narzędzia, przedmioty i urządzenia to tylko propozycja. Tak naprawdę każdy majsterkowicz tworzy swój własny, indywidualny niezbędnik. Zazwyczaj kompletuje go latami, ucząc się i doszkalając. Doświadczenie jest najlepszym doradcą przy wyborach tego typu – z czasem wiemy, co nam ułatwia pracę, a co jest niepotrzebne, czego się możemy pozbyć, a co jest naszym ulubionym gadżetem. Swój niezbędnik najlepiej więc skompletujesz sam – metodą prób i błędów.