Parapety – ważny element domu

Parapety pełnią nie tylko powszechnie znaną rolę estetyczną w mieszkaniu, ale są czymś znacznie więcej, a mianowicie podtrzymują okno, a poprzez odpowiednio dobrany profil ukierunkowują we właściwą stronę ogrzewane przez kaloryfer powietrze.

Brak parapetów w domu skutkuje nie tylko wizualnym zubożeniem wnętrza, ale zakłóca też prawidłową cyrkulację ogrzewanego powietrza co w efekcie wpływa na zmniejszenie komfortu dla jego mieszkańców.zuboż

Kolejnym istotnym zadaniem jakie pełnią parapety jest ochrona fragmentów ścian zewnętrznych pod oknami przed zawilgoceniem.

Ważne, by decydując się na montaż parapetów wykonać prace jeszcze przed etapem tynkowania i pamiętać, że odległość parapetu od grzejnika powinna wynosić między 10, a 20 cm w celu zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Najpowszechniej stosowanym materiałem, z którego wykonuje się parapety jest PCW odporny na uszkodzenia mechaniczne i korozję, a także na działanie czynników atmosferycznych. Parapety z PCV nie są drogie i łatwe w utrzymaniu czystości. Równie często spotyka się parapety drewniane, które jednakże cechują się mniejszą odpornością, z kolei ich cena zależna jest od rodzaju drewna.

Są też parapety z kamienia naturalnego i sztucznego nadające wnętrzu bardziej reprezentacyjnego charakteru. Szczególnie te wykonane z marmuru i granitu. Jednym z producentów jest firma parapety Gdynia.

Nie każdemu uda się dostać w sieciowych sklepach pasujące wymiarami do wnętrza parapety. Wprawdzie ceny są dość korzystne, ale wybór materiałów i wzorów jest stosunkowo ubogi.

Warto więc przejrzeć oferty producentów wykonujących parapety wewnętrzne na zamówienie, które odznaczają się dużo wyższą jakością i zdecydowanie bogatszą gamą wzorów, kolorystyki oraz zastosowania wysokiej jakości materiałów. Parapety na wymiar są też łatwiejsze w montażu, a dobre materiały wykorzystane przy ich produkcji pozwalają na utrzymanie ich w idealnym stanie przez długie lata.