Rekuperacja

Koszty ogrzewania domu stanowią jedne z większych obciążeń domowego budżetu dlatego ważnym jest, by znać jak najwięcej możliwości ich obniżenia nie tracąc przy tym wysokości temperatur do jakich jesteśmy przyzwyczajeni.

Jednym z ekologicznych, a przy tym ekonomicznych rozwiązań jest profesjonalna rekuperacja, czyli system wentylacji pomieszczeń z odzyskiem ciepła. Wentylacja tego typu polega w uproszczeniu na dostarczaniu świeżego powietrza z zewnątrz budynku i usuwaniu zużytego i zanieczyszczonego znajdującego się w jego wnętrzu. System rekuperacji zainstalowany w domu posiada niezwykle istotne właściwości zdrowotne ponieważ bez konieczności otwierania okien i bez względu na liczbę mieszkańców skład powietrza jest podobny do tego z zewnątrz, czyli z niską zawartością dwutlenku węgla, wilgoci i innych zanieczyszczeń. Szczególnie osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie odczują korzyści z tego rodzaju ogrzewania.

Pomieszczenia bez względu na porę roku muszą być wietrzone zarówno z powodów zdrowotnych jak i czysto eksploatacyjnych. Nie wietrzone wnętrza stają się idealnym środowiskiem dla wszelkiej maści wirusów i bakterii, w powietrzu unoszą się szkodliwe substancje wydostające się z przedmiotów chociażby domowego użytku (kosmetyki, środki czyszczące, itp.). Natomiast brak odpowiedniej wentylacji w odniesieniu do samego budynku może spowodować nadmierną wilgoć w jego wnętrzu, a co za tym idzie – pleśń i grzyby na ścianach lub suficie.

Energooszczędna wentylacja – rekuperacja posiada cenną właściwość jaką jest ogrzewanie powietrza pobieranego z zewnątrz tym, które jako zużyte usuwane jest z pomieszczeń. Dzięki temu minimalizujemy straty wynikające z wietrzenia pomieszczeń. Sprawność odzysku ciepła wśród najlepszych rekuperatorów przekracza nawet 90 procent. Nie warto w związku z tym decydować się na samodzielny wybór urządzenia, ale pozostawić tę kwestię odpowiednim firmom specjalizującym się w projektowaniu i montażu wentylacji, np. https://www.bartosz.com.pl/, które na podstawie szczegółowej analizy produktów dostępnych na rynku dobiorą te najwłaściwsze dla danego obiektu.