Rodzaje kuwet dla kota

Wielu miłośników kotów rezygnuje z posiadania ich we własnych domach ze względów higienicznych. Koty zazwyczaj załatwiają się w domach i dla niektórych może być to duży problem. Obecnie znalazły się i na to specjalne rozwiązania, a jest nią kuweta dla kota. Na rynku dostępnych jest wiele odmian kuwet i każda z nich posiada inne zalety i funkcje. Warto poznać każdą z nich, aby odpowiednio dopasować ją do swoich potrzeb. Wybór właściwej kuwety z pewnością zachęci Cię do posiadania kota.

Kuweta otwarta

Jest to najbardziej tradycyjna kuweta dla kota. Zazwyczaj jest prostokątna, choć znaleźć można również kwadratowe. Kuwety te wykonane są z tworzywa sztucznego. Dostępne są także modele wyprodukowane z kartonu. Nie są one tak trwałe, ale z pewnością ekologiczne. Wysokość brzegów, czy też ogólna ich wielkość jest różna, więc można dopasować ją do wieku i wielkości kotka. Można również znaleźć kuwety otwarte ze specjalną ramką, która zapobiega wysypywaniu się żwirku, co pomaga właścicielom w utrzymywaniu w domu czystości. Te kuwety dla kota mogą być używane przez wszystkich przedstawicieli rasy.

Kuweta zamknięta

Są to kuwety z dodatkowym daszkiem – albo pełnym, albo półotwartym. Kształtem kuwety te przypominać mogą domek, ponieważ posiadają również małe drzwiczki. Zapewniają one mniejsze wysypywanie się żwirku z kuwety i tym samym dbają o czystość w mieszkaniu. Duża część tych kuwet wyposażona jest w specjalne filtry, które zatrzymują nieprzyjemne zapachy. Kuweta dla kota zamknięta przeznaczona jest dla miłośników wysypywania i rozkopywania żwirku, a szczególnie dla kotów lubiących znaczyć swój teren, czyli niewykastrowanych.

Kuweta samoczyszcząca

Jest to najnowszy rodzaj kuwety dla kota. Kuwety te posiadają specjalne czujniki ruchu. Po krótkim czasie od wypróżnienia się kota uruchamiane są grabki, które wszystko ładnie wysprzątają. Nieczystości wymiatane są do specjalnego pojemnika z filtrem. Posiadają one również zegar, dzięki któremu kuwetę można zaprogramować i wyłączać w odpowiedniej dla nas chwili. Wówczas kuweta uruchamia proces sprzątania w ustalonym przez nas czasie. Jest to najbardziej wygodny i higieniczny sposób ze wszystkich możliwych.

Kuweta z podwójnym dnem

Ten rodzaj kuwety podzielić można na żwirkowy oraz bezżwirkowy. Kuweta składa się z dwóch części, a jedna z nich wypełniona jest wypustkami, przez które przelatuje żwirek. Dlatego też niektóre modele mogą obyć się bez żwirku. Przez większe otwory nieczystości mogą przelecieć na drugie dno kuwety i stamtąd zostać usunięte. Kuwety dla kota znajdziesz w wielu sklepach internetowych, np: http://kiwizoo.pl/kot/kuweta-dla-kota/.