Wolimy je minimalistyczne, duże, błyszczące albo po prostu stonowane. Tak naprawdę ważne, żeby w ogóle na stole były i ładnie komponowały się z zastawą. Dopełniają całemu wystrojowi, są mocnym akcentem i sprawiają, że cała stołowa kompozycja wydaje się jeszcze lepsza niż jest. Często są bardzo ważnym elementem przy strojeniu jadalni i szykowaniu się do wystawnego obiadu z rodziną, kolacji z ukochanym czy śniadania z dziećmi. Można kupić wiele rodzajów, jest niesamowicie dużo modeli, możemy decydować o długości, kształcie, wielkości. Często zastępują je ładne kawałki nie używanego materiału, które równie dobrze mogą pełnić ich role. Tworzą piękny duet z kwiatami postawionymi na stole oraz niejednokrotnie z całym wyposażeniem pomieszczenia lub domu (w zależności w jakim miejscu znajduje się stół). Mogą być używane na co dzień, przy ważnych okazjach lub przypisane do konkretnych świąt, na przykład wigilijnych lub Wielkiejnocy.
Bez nich stół wydaje się być „łysy”, a cały wystrój domu nie jest tak ładnie dopełniony, jak powinien być. Ukochane przez wiele pokoleń i niezliczoną ilość gospodyń domowych obrusy nadal są jednym z najbardziej pożądanych przedmiotów w domu. To one w dużym stopniu decydują o efekcie końcowym i dopełniają charakteru imprezy, przy której są używane. Tak naprawdę ciężko jest wyobrazić sobie rodzinny obiad bez obrusu na stole, ponieważ obrusy stanowią często kluczowy punkt kompozycyjny. Mogą być bawełniane, lniane, haftowane, z tiulową koronką, śnieżnobiałe, kolorowe, uniline, prostokątne, trójkątne, okrągłe, plamoodporne… no cóż… jest ich niezliczona ilość rodzajów. Wybór pozostaje kwestią indywidualną. Jeżeli obrus jest używany w domu i na co dzień gości na stole to powinien być plamoodporny. Dzięki temu oszczędzimy sobie czasu i pieniędzy na jego pranie i odświeżanie, a później nie pozostaną na nim przykre plamy. Takie obrusy sprawdzają się w domu, w którym jest dziecko lub cała ich gromada.
Kiedy obrusy są dobrane kolorystycznie do całego wystroju mieszkania, to tak naprawdę służą za estetyczny i wizualny dodatek, który może wpływać na domową atmosferę, poprzez wzór, który na obrusie się znajduje lub kolorze. Ze stołem zastawionym do obiadu lub kolacji, a na nim obrusem świetnie komponują się dopasowane serwetki, jako element nie tylko przydatny oraz funkcjonalny, ale także bardzo ładny i prezentujący się znakomicie przy, na przykład, porcelanowej zastawie i srebrnym sztućcach. Tak naprawdę często wybór obrusu decyduje o tym, jaki będzie efekt końcowy. Obrusy białe dodadzą delikatności i świeżości, ale za to obrusy czerwone sprawią, ze wystrój wyda się bardziej romantyczny lub tajemniczy. Żółty kolor z kolei sprawia, że człowiek robi się bardziej głodny i zwiększa się jego metabolizm. Przynajmniej tak twierdzą psychologowie. Duże znaczenie na efekt końcowy ma nie tylko kolor, ale także kształt. Można zastosować asymetrię, kształty takie jak trójkąt czy okrąg i od razu wystrój wyda się bardziej zaskakujący i oryginalny.